АктуалноГласовеГрадътИзбориМненияНовини

Общината харчи 2,8 млн.лв. за асфалтиране на 8 декара и ремонт на покрив

Пускат поръчката за СМР в двора на „Чистота” и „Градини и паркове”

Базата на общинските предприятия е едно от най-големите кални петна в града, обясни шефът на Чистота

Броят на метлите остава и след поръчката за нови машини за „Чистота”. Купуват се дизелови, защото електрическите били много скъпи

Пускат обществената поръчка за ремонт в базата на „Чистота” и „Градини и паркове”. 2,8 милиона лева от тегления 40-милионен дългосрочен общински заем ще бъдат похарчени за асфалтиране на 8 000 кв. м. двор, реконструкция на покрив и фотоволтаична система с мощност от 100 киловата, стана ясно днес, на заседание на Обществения съвет по контрол на харченето на средствата от кредита. Членовете на съвета поискаха от администрацията да им изпрати пълно остойностяване на поръчката и всяка от дейностите, които ще бъдат изпълнени по нея, тъй като на този етап не разполагат с такива документи.

„Средствата се инвестират, за да създадем по-добри условия на работа на двете общински предприятия. Темповете на развитие на града не съответстват на темповете на развитие на предприятията. Задължението на кмета е да дава отчет пред съвета да разходваните средства”, заяви при откриване на съвещанието на съвета зам.-кметът по екология Анести Тимчев. С вметката за задълженията на кмета Здравко Димитров към Обществения съвет той отговори на критиките, че членовете му се събират едва след обявяването на първата поръчка от общо трите пера в проекта- закупуване на нови машини за „Чистота”. Тимчев уточни, че всичко в процедурата е съгласувано с кредитора и че до края на годината общината трябва да оползотвори средствата от заема по този проект.

„Ако някой види базата на двете предприятия би попитал каква е тази кочина, в които работят хората там. Не с метли, със зъби ще дойде време хората да чистят. Това е престъпление, да продължават те да работят в такива условия”, обясни Анести Тимчев по повод 2,8 милиона лева за СМР-та в базата.

„ Ремонтът на базата е наложителен, тъй като условията не са добри. Основен проблем е да следваме политиките по подобряване на качеството на въздуха, като една от мерките са така наречените кални петна. Базата на общинските предприятия е едно от най-големите кални петна в града. Лицемерно е да гоним лица и фирми за такива терени, а самите ние да работим в такъв и да не го подобряваме. Там асфалт е полаган преди около 20-40 години”, обясни директорът на „Чистота” Димитър Георгиев.

По информация на Пот тепето дворът в базата на двете ОП-та е точно 5 декара. Не е ясно кои са другите 3 декара в обществената поръчка. Възможно е това да е пространството пред портала към базата. Припомняме още, че през 2012-та административната сграда там бе ремонтирана, има нова топлоизолация, покривът й бе също подменен. Не е ясно кой е споменатият в СМР покрив, вероятно този на сервиза в двора.

МАШИНИТЕ ЗА „ЧИСТОТА”

Още с пускането на обществената поръчка общината бе критикувана, тъй като при обществените обсъждания се коментираше, че ще бъдат закупени електрически автомобили за дейностите на предприятията, а в процедурата има само дизелови машини. Общинският съветник Слави Георгиев дори поиска оставката на Анести Тимчев.

Обяснението на екипа за управление на проекта бе, че електрическите са много скъпи и че няма да отговарят на  специфичните нужди на предприятието. Анести Тимчев обясни пред членовете на съвета, че заявката, дадена от общината преди тегленето на заема, е била по-скоро пожелателна и администрацията не е знаела какво се случва на този пазар.  При искане на ценови оферти се оказало, че електрическите автомобили са тройно по-скъпи.  Затова за „Чистота” ще бъдат закупени мотометачни машини, сметосъбиращи автомобили, на специализирани машини на автомобили- все с дизелови двигатели. „Изрично е написано в протокола от общественото обсъждане, че се предвижда машините да бъдат електрически. Очаква се, предвижда се. Така е формулирано”, обясни Анести Тимчев.

„ При избора на техника събрахме предложения на най-модерните и съвременни европейски производители. Идеята е да се сведе до минимум физическият труд за работниците. Защо са дизел Евро 6? От началото на проекта имаме 30 процента увеличение на цените, а електрическите са тройно по-скъпи от тези, които планираме да закупим. Освен това трябва да се монтират и станции за зареждане, тъй като те изминават 50-60 километра с едно зареждане”, обясни Емил Найденов от дирекция „Екология”, част от екипа за управление на проекта.

Той уточни, че машините от поръчката са дизелови, но достатъчно съвременни и екологични, като добави, че средно развитите европейски градове ползват такива машини. Обясни и за двата високопроходими автомобили 4х4 от поръчката- те били, за да се стига до Стария град при сняг и за сметището в Цалапица.

Директорът на „Чистота” Димитър Георгиев уточни, че са получили оферта за електрически сметовоз на Рено за 503 хиляди лева с ДДС.

„ Автомобилите на  „Чистота” да 9 часа изминават 190 километра за един ден, като работят и при престой. Електрическият автомобил има 140 километра максимален пробег, без да смятаме работата при престой. Получихме и оферта за сметометачна машина за 1 кубик капацитет на стойност 560 хиляди евро.  Към този момент такива инвестиции са нецелесъобразни”, подчерта Георгиев. Той обясни, че джиповете са нужни не за да се возят директорите в тях, а да се упражнява контрол по време на зимното почистване на града при обилни снеговалежи и за посещение на нерегламентирани сметища, които най-често са в терени без инфраструктура.

На въпрос на Пламен Иванов, Камара на строителите в България, дали тази инвестиция в нова техника ще доведе до оптимизиране на числения състав на комуналното предприятие директорът му отговори, че новите машини ще чистят улиците от 1-ва категория, а чистачките от там ще бъдат прехвърлени в кварталите, тъй като там има недостиг. И даде пример, че Коматево се поддържа от две жени, а за Остромила и Беломорски няма начислен състав от ОП-то.

„Броят на метлите остава. Просто ще разместим графика. Ръчният труд на много от местата не може да бъде заменен от техника заради спецификата на градската среда”, добави директорът на „Чистота”.

„Това не е пътят напред”, констатира общинският съветник и член на обществения съвет Добромира Костова, посочвайки, че проблемите по почистването в града, чистотата на въздуха и числеността за общинското предприятие няма да се променят с реализирането на проекта, който в трите си пера- нова техника за двете предприятия и СМР в базата им е на обща стойност 9,8 милиона лева.

ТЕХНИКАТА ЗА „ГРАДИНИ И ПАРКОВЕ”

Поръчката за нова техника на другото общинско предприятие „Градини и паркове” все още не е обявена, но директорът му Веселин Козарев изброи пред съвета какво ще включва тя. Ще бъде закупен трактор със специфичен инвентар за почистване и окосяване на коритото на река Марица, който да се ползва и за Разсадника, четири 21-метрови вишки, 3 професионални биошредели като закупените при последната обществена поръчка, 8 камиона, водоноски, 2 пътнически микробуса за работниците, малък самосвал за работа в Цар-Симеоновата градина, голям биошредел за компостиращата станция, контейнерен офис.

„От 20 години толкова много нова техника не е купувана за общинските предприятия”, отбеляза Веселин Козарев.

АКТИВНОСТ

Най-активен в заседанието на обществения съвет бе общинският съветник от ВМРО Владимир Кисьов. Той твърдо подкрепи всички параметри от поръчката и дори демонстрира, че е запознат в детайл с тях толкова, колкото и екипът за управление. На събитието присъстваха още съветниците Константин Георгиев, Евелин Парасков, Добромира Костова, Али Байрам.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

    1. Помните ли неотдавнашната Далавера на милото АНЕСТИ с Климатици Куче Марка за Тройна Цена (на инфлацията отгоре!)?

      Дето можеше за хоркото кюмбе просто да им даде паричките на семействата пък те можеха да си купят по ДВЕ SONYта с по-малък капацитет заради скъпия ток…

      Кмете, уволнявай, че иде Видовден и ЗА ТЕБЕ!

      Някъде се мярна, че в СелСъвета сме биле имале ОПредприятие „Инсинератор за болнични отпадъци“ вече 4 четири години с Директор, секретарка, ПР, шофьор/бияч и климатизиран офис, който НЕ функционирВа. Точка.

      А във ведомостта за заплати подписите се полагат грижливо и за пенсия таксиметъро се навърта (#КОЙ ПЛАЩА, мислиш?)

      Някъде се мярна, че Плов.ЖилФОНД устройва луксозни просторни жилища (не само апартаменти) като „ведомственНи“ за по-първи хора чиновници, сановници и Боляри -и техните поколения!- в които настаняването става „по усмотрение / по целесъобразност / АнестиЦенност“ вместо по Законния Правилник за Населението.

      За простолюдие / паплач, който не можe да кандидатства ако има селска къща, хотел на бетономорието, яхта на пристанището, Бенц и блондинки.

      Но за Здрави Другари – може, може!

      През комунистическо не смееха чак дотолкова да се огерго… освинят. Биячи хора бяха, осъзнаваха колко лесно с два шамара се сменя Властта

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина