Досега на общините са изплатени само 50% от необходимите средства. Ако не се получат и останалите, има опасност много хора да останат без заплати.
С оглед неясния времеви период, в който общините няма да могат да приемат своите бюджети, от НСОРБ настояват в законопроекта категорично да бъдат включени специални норми
Община Пловдив, както и всички останали бощини у нас, се явяват заложници на липсата на държавен бюджет за 2025 година.
Страната ни влезе в Новата година за трети пореден път без приет бюджет, но за първи път в България няма приет удължителен закон, посочи изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Силвия Георгиева.
„Досега на общините са изплатени само 50% от необходимите средства. Ако не се получат и останалите, има опасност много хора да останат без заплати“, добави Георгиева. Каза, че вместо 700 млн. лева са получили 350 млн. лв., а от тези пари се плащат заплатите на учители, социални работници, медицински сестри, културни институции и общинската администрация. „Нямаме яснота кога ще получим останалата част от дължимата субсидия„, каза още Георгиева пред БНТ днес.
На страницата на сдружението е публикувано „Становище на НСОРБ по проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на ЗДБРБ за 2025 г.“, което е входирано до до председателя на Народното събрание и Парламентарната комисия по бюджет и финанси.
С оглед неясния времеви период, в който общините няма да могат да приемат своите бюджети, поради задължителните условия съгласно Закона за публичните финанси за обвързването на местните бюджети със ЗДБРБ за съответната година, НСОРБ нестоява в цитирания законопроект категорично да бъдат включени специални норми, които да позволят общините да:
- получават пълния размер на основните субсидии (за делегираните дейности, общата изравнителна субсидия, целевата субсидия за капиталови разходи, трансферите за зимно поддържане и снегопочистване и за компенсиране ръста на минималната работна заплата), в сроковете и достигнатите размери, определени със ЗДБРБ за предходната година.
- приемат свои разчети за разходите, включително и за капиталовите разходи, за да стартира възлагането на обществените поръчки, преди началото на строителния сезон. Съответно държавата следва да гарантира, че целевата субсидия за капиталови разходи от предходната година ще бъде превеждана своевременно и без необосновано усложняване на условията за нейното предоставяне.
- получават своевременно трансферите от МРРБ за продължаване изпълнението на стартиралите инвестиции, съгласно Националната инвестиционна програма за общински проекти по чл. 107 от ЗДБРБ за 2024 г., където се отчита сериозно изоставане и неспазване на определените срокове за разплащане на авансовите и междинни плащания.
- прилагат осъвременени изключения от фискалните правила и условия, определени в предходния държавен бюджет.
Пълния текст на становището вижте ТУК.