АктуалноВластГероите на деняГласовеЗабравеният градИзбор на редактораИзпод тепетоНовини

„Ние не сме достойни да говорим за този подвиг“

Кметът на Панагюрище Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка снощи по повод 149 години от избухването на Априлското въстание. През това време паметната плоча на загиналите априлци в Пловдив изглеждаше така.

Ние не сме достойни да говорим за този подвиг, ако със всяка дума не усещаме въглен в гърлото си…„, каза в словото си Гагов.

Пловдив, управниците и гражданите му се оказаха неспособни не само да се погрижат за паметта на героите. Те дори неможаха да вдигнат метла, за да почистят праха на забравата.

Честванията в Пловдив на 149 години от избухването на Априлското въстание и тази година подминаха паметника. Причината е ясна – срам! Общината не намери сили да премахне павилионите до паметната плоча на Априлци, нито да я премести с 5 метра в градинката – Ало, Общината ли е? Априлското въстание се обажда? Припомняме, че Под тепето не веднъж е повдигало темата Защо паметникът за Априлското въстание в Пловдив е в подлез и как през последните години Почитаме априлци със сладолед, баници, дюнери и бар маси.

„Знамето „свобода или смърт“ не бе от плат, то бе обет, извезан от Райна Княгиня, с пръсти на девойка, но ръце на светица. Тя не само го уши, тя го понесе през ада, през затворите, през гаврата. И устоя, и редом до нея вървяха другите герои, но не с венци, а с вериги...“

Днес 149 години по-късно заветът върху зелената композиция в подлеза тъне във влага и ръжда.

„Загубихме смисъла, загубихме корена, сменихме героизма с безразличие…“

Нечия едничка грижлива ръка е положила букет ириси в прахта. В Япония това цвете се счита за символ на воинския дух заради изправените му листа като мечове. Според християнските традиции то олицетворява Христовите страдания…

Желязко Гагов призова българите да работят заедно, за да научим децата си обичат земята, езика и рода си.

„Не омраза, дом да им подарим. Не бягство, корен да посадим в сърцата им и да им оставим родина.“

Така премина тази годишнина.

Дано следващата – юбилейна 150-та година от урока по българска история – накара Пловдив, управниците и гражданите му се погрижат достойно за паметта на героите!

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

2 коментари

  1. Че тоя паметник е от толкоз време, сетили се сега. Още като го направиха трябваше да реагирате. Сега само дрънканици. Барем, пишете кой го е сложил да знаем!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина