Коя е единствената сграда с ислямска архитектура на Трихълмието?

Една мистична постройка, встрани от обичайните туристически маршрути и за всички, които искат да се изгубят в пловдивската история
Според историците Мевлеви хане е единственият дервишки манастир от този вид, запазен у нас, с донякъде съхранената си зала за медитация. Смята се, че някога е принадлежал на персийска религиозна общност от ордена на „мевлевиите” – танцуващите дервиши. Орденът е възникнал в Коня (днешна Турция) през XIII век, а в Пловдив се установява през XVII век, когато градът е бил важен културен и търговски център на Османската империя.Основател на общността е Мохамед Джелаледин – Руми.
Манастирът се е намирал във вътрешната част на крепостта, която се е наричала Саруханлъ махала. Според архивите е построен през XVI-ти в. от Ариф Деде при преселването на дервишите – Мевлеви от Будапеща и Печ, след като Унгария придобива независимост от Османската империя. До 1400 година там е имало храм или параклис.
Прочетете още от историята на Мевлеви Хане на виртуалния гид на Пловдив LOST IN PLOVDIV
Типичния за Веса препис оттук оттам
Кореняците помним, че прес 50те занемаренияъ хамбар пустееше с абсурдната табелка отпред КЛУБ НА АТЕИСТА
Арх. Никола МУШАНОВ, светпвно известен медиевалист от НИПК с неговата сянка арх. Златка КИРОВА в края на 60те за Балкантурист извършиха задъ;бочено проучване и проектиране на старината заедно с археологическите останки от крепостната стана върху която е изградена.
В резултат Градът получи най-елегантния за дълго време ресторантски комплекс на три нива и със заден двор долу пред крепостната стена. С камерна музика и даже закратко с вариететна Програма и танцьорки
Получи го за да го освини както всичко и да гп омаже в забравата на Веса
Четох че турците го приватизирали
Не във Весето милата, нали? ПРЕПИСВАЧКАТА?
Даже имаше музика ,пиано,цигулка,хубава кухня,супер ресторант.
Сега няма нищо бутайте се в Капана,к дето бяха железарските магазини.
Там беше ресторант ПЪЛДИН