АктуалноЗабавлениеНовини

Какво да правим в Пловдив (27.10–02.11)

Тази седмица в Пловдив ще слушаме джаз и можем да участваме в куиз за сериали и филми на ужасите

Снимка на корицата: Димитра Лефтерова

27 октомври

Изложба на Международен фото салон Пловдив

Изложбата представя селекция от 60 фото творби на 37 пловдивски автори. Фотографиите са от десетте издания на салона и са наградени или финалисти.

Вие сте един от тези 35 автори от Пловдив, които имате фотографии в тази изложба. Ще се радваме да ви видим на откриването на изложбата.

Всички отпечатани фотографии с данни на автора, заглавие на фотографията и др., ще бъдат дарени на Държавен архив – Пловдив  след приключване на изложбата.

Държавен архив – Пловдив – ул. „Кракра“ № 11, Пловдив

18:00 часа

Песента на титаните: история за динозаври

Среща с автора Владимир Николов – палеонтолог, палеоилюстратор и докторант в Националния природонаучен музей при БАН, който ще разкаже за историята на книгата от зараждането на идеята до реализирането ѝ.
„От дете искам да напиша и илюстрирам книга за динозаврите. Даже не една, а много и различни книги. Неведнъж съм започвал, всеки път в различен формат, стигал съм донякъде, и съм изоставял проекта. Не съм си представял, че ще бъде точно тази, че ще разказва нещата, за които разказва, и ще изглежда по начина, по който изглежда“, споделя Владимир в профила си във Фейсбук.
В седемте разказа в книгата той проследява историята на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. На страниците оживява ежедневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват, описани са методите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости през дълбините на времето.За най-любознателните е включен подробен терминологичен речник, биографични профили на участниците в експедициите и множество снимки, диаграми и илюстрации с реконструкции на гръбначните животни обитавали България през къснокредната епоха.
Епилогът към книгата е на световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати.
Научни консултанти на изданието са проф. Николай Спасов и гл. ас. Латинка Христова от НПМ-БАН, проф. Марлена Янева от Геологическия институт-БАН и гл. ас. Дочо Дочев от Геолого-географския факултет на Софийския университет.
Авторът Владимир Николов е палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Изследва костните тъкани на фосилни гръбначни животни, открити в България, и участва активно в проучването на динозавърското находище край град Трън. Носител е на докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ за 2020 г., а работата му в Трънско е подкрепена от The Jurassic Foundation. Илюстрирал е детската книга Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Palaeontology и е автор на корицата на българското издание на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати. Участник е в международната палеоарт изложба Picturing the Past (2018), а негови творби са отпечатвани в учебници, научнопопулярни книги, енциклопедии и списания.

Зала Планетариум Регионален Природонаучен музей

18:30 часа

Уют

авторски спектакъл на Камен Донев по сценария на филма „Уют“

Голяма зала, Драматичен театър

19:00 часа

Капан за самотен мъж

от Робер Тома, режисьор Красимир Ранков

Камерна зала, Драматичен театър Пловдив

19:00 часа

Магическото пътешествие на Арсен

Магическото пътешествие на Арсен е премиера на най-новият спектакъл на варненеца.
Той е единственият, който прави фокуси с потник без ръкави, отваря врати с фотоклетка от разстояние и може да предскаже на всеки който огладнее, че е гладен. Ако искате да се потопите в един вълшебен свят изпъстрен с магия и веселие, то това е вашият шанс. Той е
продавачът на спомени, лечителя на лошото разположение и причинителят на смях…Арсен

Билети на място в деня на събитието. Цена – 25 лв

Театър Хенд

19:00 часа

Пловдив Джаз Фест Есен 2023

Деветият Plovdiv Jazz Fest: бутиков и камерен, с някои от най-активните и влиятелни музиканти в джаза днес.

Програма: 

26 октомври  | 19:30 ч. | Радио Пловдив

Концерт на Димитър Бодуров трио

Димитър Бодуров, Михаил Иванов, Борислав Петров

*Предварително събитие към Plovdiv Jazz Fest, част от съпътстващата програма на фестивала

27 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“

Концерт на Das Weltschmerz Duett (България)

Веселин Веселинов-Еко и Милен Кукошаров

Специален гост – Мартин Ташев

Концерта на Джулиан Лаж дуо (САЩ)

Билети: https://shorturl.at/abwU7 (билетът е общ за двата концерта)

28 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“

Концерт на Волфганг Мутшпил (Австрия)

Концерт на Шико Пинейро квартет (Бразилия)

Билети: https://shorturl.at/svCKU (билетът е общ за двата концерта)

29 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“

Концерт на Франческа Тандои квартет (Италия)

Концерт на Джоуи Калдерацо трио с участието на Мигел Зенон (САЩ)

Билети: https://shorturl.at/pBIQV  (билетът е общ за двата концерта)

Grand Pass | 27-29 октомври | Дом на културата „Борис Христов“: https://shorturl.at/dftHR

През последните девет години сцената на Plovdiv Jazz Fest е част от маршрута на световните турнета на някои от най-големите имена в джаз музиката, но също така и някои от най-активните и интересни млади артисти. Деветото издание на Plovdiv Jazz Fest ще запази тази традиция.

От 27 до 29 октомври ще прозвучи музиката на артисти от България, САЩ, Италия, Австрия и Бразилия. Директорът на Plovdiv Jazz Fest Мирослава Кацарова споделя: „фестивалът се оформя като хубав, смислен празник на джаза – камерен, бутиков фестивал, където музиката се слуша и се чува.“

Основната програма на есенния джаз фестивал отново ще бъде в Дом на културата „Борис Христов“. Всяка фестивална вечер ще включва два концерта и ще започва в 20:00 ч. Програмата на деветия Plovdiv Jazz Fest поставя акцент върху инструменталния джаз, камерните концерти и китарата в джаза. Резултатът от тази комбинация са шест концерта за три дни, съпътстваща програма, която ще включва още два концерта, представяне на книга, концерт на най-младите в джаза и джемсешъни всяка вечер след основната програма.  

Plovdiv Jazz Fest започва на 27 октомври с Награда за цялостен принос в джаз, която тази година ще бъде връчена на контрабасиста Веселин Веселинов-Еко. Вечерта ще продължи с неговото дуо с пианиста Милен Кукошаров – Das Weltschmerz DueTT. Дуетът е създаден в началото на 2016 г. с желанието на двамата артисти да опознаят нови музикални територии, импровизирайки върху теми извън стандартния джазов репертоар. Шостакович, Чайковски, Пиацола, Ерик Сати, Джон Уилямс и Карлос Гардел са част от композиторите, чиято музика дуетът интерпретира. През април 2017 г. излиза техният първи албум – „ImproviSatie”. В него са включени шестте Гносиена и трите Гимнопедии на Сати. Две години по-късно издават и втори албум – “Consequences”. В него, заедно с произведения на Рахманинов и Сати, са включени и шест техни авторски композиции. Концертът ще бъде със специалното участие на Мартин Ташев. 

Вторият концерт в тази вечер ще бъде на друго дуо, което този път съчетава китара и контрабас. В Пловдив пристига един от най-значимите джаз китаристи на съвременната сцена –  Джулиан Лаж, заедно с контрабасиста Хорхе Родер. Ню Йоркър нарича Лаж „китарист от най-висока класа в импровизационната музика“.

28 октомври е изцяло посветен на китаристите. Вечерта ще започне с поетичен и виртуозен соло концерт на един от философите на съвременната европейска джаз сцена – китариста Волфганг Мутшпил, артист на ECM Records, чийто нов албум ще излезе на 29 септември. Мутшпил живее във Виена. Той е смятан за един от най-влиятелните китаристи от своето поколение. Като дете Волфганг Мутшпил учи класическа музика и свири на цигулка, но на 15 години открива любовта си към китарата. Учи в Музикалната консерватория на Нова Англия, по-късно и в Музикалния колеж „Бъркли“. В продължение на две години е част от квинтета на Гари Бъртън. От средата на 90-те до 2002 г. той живее и работи в Ню Йорк. Джазът го среща с артисти като Трилок Гурту, Юсу Н’Дур, Мария Жоао, Дейв Либман, Питър Ърскин, Гари Пийкок, Лари Гренадиър и много други. Продуцира млади музиканти, а от 2004 г. ръководи програмата за китара в Музикалния университет в Базел. Мутшпил е и артистичен директор на уникалната международна едногодишна програма за интензивни музикални изследвания към Jazzcampus Basel. Проектите на Волфганг Мутшпил през последните години включват Friendly Travelers – дуото му с Браян Блейд и триото му с Лари Гренадиър и Крис Чийк. В албума му от 2016 г. “Rising Grace” към Блейд и Гренадиър се присъединяват Брад Мелдау и Амброуз Акинмусир, а по-нататък музикантите ще свирят заедно като част от квинтета на Волфганг Мутшпил.

Последната вечер на Plovdiv Jazz Fest – 29 октомври, е времето на пианистите! Началото на тази вечер ще започне с виртуозната и млада италианска пианистка и певица Франческа Тандои, която все повече набира популярност на международната джаз сцена. Тандои завършва Кралската консерватория в Хага, а след това и Университета по изкуства „Кодартс“ в Ротердам. За няколко кратки години вече е заслужила международно признание и днес тя свири в някои от водещите театри и клубове в САЩ, Индонезия, Индия, Япония, Южна Африка и почти навсякъде в Европа, както и на джаз фестивали като North Sea Jazz, Umbria Jazz, Cork Jazz, Breda Jazz, Amsterdam Arena Stadium и др. Сътрудничи си с музиканти като Скот Хамилтън, Филип Харпър, Джейсън Браун, Дарил Хол и мн. др.

Plovdiv Jazz Fest ще завърши с концерт на един от най-изящните пианисти днес – Джоуи Калдерацо. С 15 албума като лидер, Калдерацо е партнирал на музиканти от ранга на Майкъл Брекър, Бранфорд Марсалис, Джак Де Жонет, Дейв Холанд. Първоначално Джоуи Калдерацо е класически пианист. Той отхвърля стипендия от колежа „Бъркли“, изоставя манхатънското музикално училище, за да се гмурне в историята на джаза и неговите герои. През 90-те той печели славата на безстрашен и определящ новото джаз поколение пианист. С опита и познанието Калдерацо изследва границите на импровизацията, класическия джаз, постбопа.

Тази година Plovdiv Jazz Fest ще има предварително събитие, което ще бъде част от съпътстващата програма на фестивала. Концертът на триото на известния пианист Димитър Бодуров ще бъде на 26 октомври от 19:30 ч. в Радио Пловдив. Характерно за групата е динамичното взаимодействие на пиано, контрабас и барабани. Джаз триото е силно повлияно от народната музика и класическата композиция. Роден в България, живеещ в Амстердам, джаз пианист Димитър Бодуров остава очарован от фолклора на родната си страна, но все пак триото му звучи безпогрешно съвременно.

Споделено време за релаксация

За всички наши приятели: Фондация „Училището на живота“, заедно с мебелен магазин Via Déco ви подаряваме абсолютно безплатно

1 час на споделено време за релаксация в уютна обстановка.

Едно изживяване, което ще ви позволи да погледнете с нови очи на това, което се случва с и около вас.

Нашият подарък към вас ще бъдат „инструменти“, които могат да ви помогнат в процеса за преодоляване на стреса от ежедневието и за достигане на по-дълбоки нива на осъзнаване и възприятие на приключението, наречено живот.

Мебелен магазин Via Deco

19:00 часа

Yokolove at Bally Club

Той ще ни представи перфектна музикална селекция, за да сте идеално настроени на вълната на грууви ритмите. Разнообразната му музикална палитра, изпълненена с динамичен, ритмичен и вокален саунд, определено ще Ви накара да танцувате.

Bally Club

21:00 часа

28 октомври

Голямото пътешествие на малко крокодилче

Държавен куклен театър

10:30 часа

11:45 часа

Национално турне на международни лауреати

Фондация „Йордан Камджалов“ организира национално турне на международни лауреати на известния цигулков педагог Благородна Танева по повод нейния 40-годишен юбилей като преподавател. В концертите, дирижирани от изключителния маестро Йордан Камджалов, ще участват някои от най-известните ни цигулари – Зорница Иларионова, Яна Дешкова, Гергана Гергова и Цветомир Цанков, както и настоящи възпитаници на Благородна Танева от Националното музикално училище „Любомир Пипков“ София, заедно с уникалния GENESIS ORCHESTRA.

Благородна Танева е един от най-известните и международно признати преподаватели по цигулка. За периода на своята досегашна преподавателска работа нейни ученици са спечелили над 800 награди от национални и международни конкурси.Свирили са в едни от най-престижните зали в света, многократно са били солисти на камерни и симфонични оркестри у нас и в чужбина, участвали са в редица телевизионни и радиопредавания. Най-талантливите развиват успешна солова дейност и заемат концертмайсторски места в известни европейски оркестри, преподават в елитни училища в Европа и Америка.

Заповядайте и се потопете в необятния и завладяващ свят на музиката!

Драматичен театър

18:00 часа

Street Halloween party w/ Здравко Сойтаров

Страховито изкушаващите коктейли на Здравко Сойтаров ще витаят в Bally Club на Street party на 28 октомври, събота!

Заповядайте на нашето Halloween Party и не забравяйте да се маскирате

C-Fusion & Emo RIV at Bally Club

В селекцията на C-FUSION, ще чуете динамичен груви саунд и свежи вокали, които ще ви накарат де се забавлявате на макс цяла вечер!

Bally Club

20:00 часа

29 октомври

Житената питка

Държавен куклен театър

10:30 часа

11:45 часа

Kizomba meets Latino

През новата година към любимата ни музика ще добавим и щипка латино, въодушевени от

Очаква ни отново една невероятна екзотика,в която африканските ритми ще се слеят с кубинската обстановка на
Casa de Cuba .

Всяка неделя

Вход свободен.

CASA de CUBA

20:00 часа

30 октомври

Пиратски уикенд в Музея

„Пиратски уикенд в Музея“ включва четири различни модула, които развиват наблюдателността, логическото мислене и творческите умения у децата. Допълват знанията им по География, Биология и Екология по развлекателен и забавен начин.
Модул 1 – „Вълшебните тайни на моретата“ – Кратка образователна беседа и любопитни факти за морето и морските обитатели /в зали „Аквариум“, „Морски аквариум“ или „Риби“/.
Модул 2 – „Открий съкровището“ – Всяко дете получава пиратски бадж и жокери, с помощта на които всички започват да търсят ковчеже със скрито съкровище /в залите „Аквариум“, „Морски аквариум“ или „Риби“/. Богатствата в ковчежето са макети за творческа работилница.
Модул 3 – Игра „Пиратски оръдия“ – Отборна надпревара за точност, бързина, креативност и колективен дух.
Модул 4 – Работилница „Кораби и пирати“ – Изработване и декорация на фигури на пирати, кораби и аксесоари от картон и приложни материали.
Обогатени с много емоции и впечатления децата ще си тръгнат от музея с нови знания, приложни умения и Подарък – ръчно изработен от тях макет на пиратски кораб, пират или съкровище.

Природонаучен музей

10:00 часа

13:00 часа

Останалите събития може да проследите в единствения дигитален гид под тепетата Lost in Plovdiv

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина