Какво да е бъдещето на сградата на БНБ?

Какво да е бъдещето на сградата на БНБ? Отговорът на този въпрос търси Община Пловдив с конкурса „Трезор за идеи”, който бе финализиран днес с откриването на изложба с всички общо 42 предложения, внесени в рамките на идейната надпревара. Всеки един от проектите е намерил място в експозицията на открито край Военния клуб, като разбира се, основен акцент в нея са премираните от журито концепции за нов живот на емблематичната сграда на Малката главна.

Три са посочените идеи победители. Това са две пловдивски и едно немско предложение- за филиал на Археологическия музей, за Музей на Пловдив и за Център за млади надежди в сферата на творческите индустрии. Първият проект цели разгръщане да експонира изключителните артефакти, с които разполага в момента РАМ, но няма къде да изложи. Вторият иска да разкаже цялата история на духа, градоустройството, архитектурата на Пловдив, а третият, немският, акцентира на съвременните търсения в изкуството и младите хора в сферата на културата.

Специално внимание в изложбата е отделено на още три проекта, които журито в конкурса е посочило като „резервни идеи”- предложение за средище за дебати „Арт форум“ с автор Мирта Билос от Великобритания, визуалният проект „Имерсивен център за творческо развитие и дигитални изкуства“ с автор Михаил Огнянов и„Гръбнакът: културен ренесанс в Пловдив“ на творчески колектив Цу Чин Хуанг, Ю Хсин Лий и Тинг Чен Ву от Тайван.

Представени са още идеите за актова и бална зала на арх. Илко Николов и колектив, концепция за технологичен център с присъствието на много роботи в него, споделено работно пространство, Музей на биоразнообразието, Банка на знанието, пловдивска Агора, Градска обсерватория и прочие. Вниманието на гостите на откриването на експозицията се фокусира и върху концепцията за градска къпалня от Токио, която е най-нетрадиционното предложение за функционалност на банковата сграда.

„В момента кметът се запознава в детайли с посочените от журито предложения. След това ще търсим обществено съгласие относно идеята за реализиране на проект в сградата на БНБ и ще обявим архитектурен конкурс, тъй като към този момент говорим само за функцията на зданието. Не искаме да спираме с тази наша инициатива и финалът на конкурса „Трезор за идеи” всъщност е само началото. Тази седмица трябва да имаме и количествено- стойностна сметка на реставрацията на фасадата за паметника на културата, след което ще направим обществена поръчка за дейностите по нея”, обяви зам.-кметът по култура Пламен Панов.

Exit mobile version