Как изкуственият интелект вижда традицията на Йордановден – ГАЛЕРИЯ

Албум, генериран от разширение на чат GPT, показващ визуализации на обредите, свързани със „спасяването“ на кръста по Йордановден разбуни духовете в социалната мрежа.

Галерията е публикувана във фейсбук групата „Пловдивски фотографии“ от един от администраторите ѝ Venelin Dobrev, а това е заглавната „снимка“.

В поста си той обяснява, че албумът, озаглавен „Йордановден-Богоявление“, е създаен с помощта на приложението DALL – E 3.

DALL-E е разширение на GPT (Generative Pre-trained Transformer) и е предназначено за генериране на изображения. Изкуственият интелект има способността да сътворява визуализации от текстови описания. Потребителите могат да въведат текстова подкана и DALL-E ще създаде съответното изображение.

Венелин Добрев пояснява в коментарите, че и имал проблем при поставянето на задачата, който умното приложение не е успяло да реши.

Сто пъти подробно обяснявах какво е българска гайда, но не става и не става„, споделя той.

Вижте как изглежда хвърлянето на кръста според ИИ:

Очевидно е, че за да създаде картините приложението е ползвало и съществуващи обекти у нас. Зрители са разпознали, части от български църкви, манастири, възрожденски къщи и мостове. На места, освен странни духовни лица и медитиращи полуголи мъже в ледени води в поза лотос, се виждат и съвременно облечени хора, наблюдаващи ставащото. Най-изумително е присъствието на чисто гол цветнокож на една от визуализациите.

Ето и част от коментарите под публикацията:

„Сега спокойно различаваме изображенията генерирани от ИИ, но като знам как се развива ще ние е все по-трудно! Пък и хората все повече губят връзка с реалността!“

„Много несъответствия – поп с тъпан, арменски свещеник, кукери… Я по-добре си снимайте сам, че ако видят тези картинки бъдещите поколения…“

За сравнение разгледайте фоторепортажа на Stanimir Petkov Photosmile от празника на река Марица преди два дни.

Exit mobile version