
Съвременният им изглед е съгласуван на 18 юли 1997 г. и техен автор е художникът Ганчо Ганев
Пловдив – най-старият жив град в Европа и културната столица на България, носи в сърцето си не само хилядолетна история, но и гордо утвърдени символи, които олицетворяват неговата слава и дух
Още от древността за отличителен знак на античния град се е приемало изображение на крепостна стена, а след Освобождението – символ на града ни е била Хисар капия.
През 1936 г., по време на управлението на кмета Божидар Здравков, прочутият пловдивски художник Цанко Лавренов дава идея общината да организира конкурс за изработване първия герб на Пловдив. До финал стигат три предложения – два на художника Асен Дочев и едно на проф. Харалампи Тачев.
Две години по-късно, през 1938 г., се появява и първият хералдически символ на Града под тепетата по проект на художниците Д.Куманов и А. Дочев. Гербът на Пловдив представлява щит със златен фон, символизиращ величество и богатство. Вълнообразната линия представлява река Марица. В левия ъгъл на фона на червено поле има един лъв, символ на храбростта на българския народ. Над тях има крепостна стена, която символизира историческия път на града. Цената на изработката му е 8 000 лв.
С течение на времето гербът се променя, но основните символи остават същите. Съвременният му изглед е съгласуван на 18 юли 1997 г. и негов автор е художникът Ганчо Ганев. Той сътворява и знамето на Града под тепетата. То е в два цвята – небесносиньо и бяло и в него е вграден гербът.
Всички подробности за визията и символите, които са изобразени на него може да видите в Lost in Plovdiv.