Къде се стопиха 3 милиона лева публични средства?

Дали тези 3 милиона лева на пловдивчани, стопили се в двора на „Чистота“ и „Градини и паркове“, бяха изхарчени целесъобразно и наистина ли струва толкова така нареченият ремонт в базата на двете общински предприятия?

YouTube video player

На тези въпроси потърсихме отговор в поредния епизод на видеоподкаста „В Капана“ на Под тепето с общинските съветници Добромира Костова и Николай Гюров. Разговорът с тях се състоя пред самия вход на ОП-тата, там, където до преди реализирането на обсъждания проект имаше бариера, изчезнала незнайно къде. Старейшините от ПП-ДБ повдигнаха темата с реализирания проект в базата на предприятията след публикацията на Под тепето „За 3 милиона лева- толкова!“ и предприеха различни мерки, според правомощията си.

„Видно е за мен, че тези 3 милиона лева не са усвоени целесъобразно. Освен, че с реализирането на проекта не се е предотвратило запрашаването, което бе целта на проекта, в документацията за него има и затревяване, което също не е постигнато. Още повече, че от положената настилка почти няма оставала здрава плочка от тежките камиони. Което е меко казано абсурдно. Освен това много голяма част от поставената изолация на санираната сграда е нарушена, включително на места липсва, а на други е изрязана, за да се прокарат кабели. За мен това, което виждаме, е скандално и със сигурност не струва такива пари“, заяви Николай Гюров.

„Аз лично питам управляващия орган, който финансира този проект, дали ако дойде на проверка тук ще види тук зелена площ, за каквато цел бяха изхарчени парите- за подобряване състоянието на зелени площи в града. Защото този паркинг дефакто се води зелена площ“, постави въпроса Добромира Костова.

След потвърдена първоначално среща с юристите на комуналните предприятия, на която съветниците се надявали да се запознаят в детайл с документацията за проекта и КСС-ата, в последствие тя им е била отказана.

„Каза ни се в прав текст, че юристката отказва среща с нас- да си търсим документацията по каналния ред. Тоест, да пуснем искане по Закона за достъп до обществена информация. Самият отказ нас ни наведе на мисълта, че най-вероятно прикриват нещо повече от това и сме пуснали сигнал и към прокуратурата, както и към контролиращия орган по програмата“, каза Николай Гюров.

„Ние сме общински съветници и по закон местната администрация е задължена да ни съдействия по всякакъв начин- и с документи, и с информация. Виждаме обаче категоричен отказ на съдействие, при положение, че ние сме в правомощията да поискаме като общински съветници“, допълни колегата си Добромира Костова.

„Изводът е, че всичко това навява много силни съмнения за корупция. Казвам съмнения, защото няма доказателства. Това, което ние сме длъжни да направим, е да направим проверките и да сигнализираме контролиращите органи. Нещо, което вече сторихме. Обещавам да стигнем до края на тази сага, защото трябва да видим дали на практика тези пари не са откраднати“, каза още председателят на групата на ПП-ДБ в местния парламент Николай Гюров.

“ Другият извод е, че имаме изхарчени много, много пари, за да се постигне цел, която не е постигната. Както се случи с изхарчените 14 милиона по програмата за чистота на атмосферния въздух- той не е по-чисто, въпреки всички похарчени милиони. Тогава защо ги харчим тези пари“, попита Добромира Костова.

Какво още казаха двамата по повод скандалния ремонт в базата на „Чистота“ и „Градини и паркове“ гледайте във видеото:

YouTube video player

Exit mobile version