Истински искри хвърчаха с „Духът на Грузия“ на Античния театър

Танцьорите, хорът и оркестърът на Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“ от Грузия се раздадоха на макс снощи на най-древната сецна в града под тепетата.

Екзалтираната многохилядна публика ги аплодира на крака дълго след края на близо двучасовото шоу.

„Духът на Грузия“ завладя Античния театър буквално, а на сцената хвърчаха истински искри от танца със сабии.

Името „Мхедрули“ има дълбоко значение в грузинската култура. Произлиза от дума за „войн“ или „рицар“. Това е и името на традиционен грузински народен танц, който отразява тези качества чрез мощни и същевременно грациозни движения. Мисията на Mkhedruli Ensemble е да запази и популяризира богатото културно наследство на Грузия.

В първият ден от турнето им в България и участието в рамките на Международния фолклорен фестивал чрез завладяващи танцови и музикални изпълнения на състав от 65 души, ансамбълът вдъхнови публиката в Пловдив, като демонстрира красотата, историята и духа на грузинските традиции.

Изпълненията традиционния оркестър и на невероятният мъжки хор със специфичното многогласово пеене, признато за част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, извикаха сълзи у жени и мъже по мраморните седалки на Античния театър.

Спектакълът „Spirit of Georgia“/“Духът на Грузия“, с който трупата гастролира в България е един от най-успешните мюзикъли, представяни в Грузия, Украйна и Китай. Той разказва за страната, нейната история, легенди, любовта към Бог, към Жената, към Майката, за това колко горчиво е да се биеш и колко светъл и мил може да бъде Светът.

Мъжка сила и ловкост. Женска грация и гордост.

Акценти в танцовото шоу са изключително сложна работа с крака при мъжете и грациозните движения при жените. За тези движения легендата разказва, че трябва да си роден грузинец, за да ги направиш.

Ансамбълът не взима танцьори отвън, а от основаването си ги възпитава – има школа с около 400 деца. Танцьорите, които ни гостуват, също са тренират от малки, някои още преди 20 години.

Ръководителят на ансамбъла Бадри Цецхладзе, който е носител на званието „Народен артист на Грузия“ и известен хореограф, си спомни как преди близо 40 години е играл на сцената на Античния театър и сега е горд да представи младото поколение носители на традициите пред пловдивската публика и гостите на града.

Всеки изпълнител носи уникална комбинация от страст, умения и отдаденост на занаята си и с гордост показва традициите, включително и с уникалните костюми.

Чоха е една от най-разпознаваемите части от грузинското традиционно облекло. Тази отличителна вълнена дреха, носена от мъже, която се отличава с втален дизайн с висока яка и декоративни държачи за патрони през гърдите, символизиращи войнствения дух на Грузия. Жените от ансамбъла Mkhedruli носят традиционни рокли, с развяващи се поли и сложни бродерии.

Турнето продължава с концерт днес в “Летен театър” Стара Загора, следват: спортна зала “Васил Левски” в Пазарджик, зала “Орловец” в Габрово и “Булстрад Арена” в Русе.

Снимки: Stanimir Petkov Photosmile

Билети може да намерите в мрежата на ИвентимGrabo.bg, както и в касите в градовете-домакини.

Exit mobile version