Идея: Общински съвет може да заседава на Одеона
Идеята местният парламент да направи поне едно открито заседание на Античния Одеон на Филипопол подхвърли днес на официалното откриване на обекта кметът Костадин Димитров. С отварянето на градския съвет (или булевтерион) в миналото, който е служил и като малък театър, се отваря и възможността за провеждането на поне едно тържествено заседание на настоящия Общински съвет.
Дали и кога това ще се случи, ще разберем до края на мандата на този местен парламент и на настоящия кмет на града. Присъстващите на церемонията одобриха идеята на градоначалника Димитров.
Самият Одеон, открит днес, ще бъде със свободен вход за всички граждани. Билет ще се плаща единствено за помещенията под трибуните, които са изключително интересни.
На камерното събитие за откриването на обекта бяха поканени най-специалните хора, свързани с него – археологът Мая Мартинова, архитект Румяна Пройкова и реставраторът Никола Стоянов, които си припомниха всички перипетии по консервацията и реставрация на тази част от античния форум на Филипопол.
Мая Мартинова разказа пред публиката за самото начало от проучванията на обекта, стартирали през 1978 година, когато тя е ръководила дейностите, заедно с тогавашния шеф на археологическия музей Здравко Каров, които впоследствие довършила разкопките сама. Мартинова подчерта, че Одеонът е така добре запазен, тъй като върху него не е имало изградени съвременни сгради, а на негово място е имало лятно кино без дълбоки основи.
Експонираните колони на сцената са намерени в този си вид и са част от портика на античната сграда, която в миналото е била покрита. Тя се е използвала както за събиране на градския съвет, така и за малки културни прояви, за каквито ще се ползва и оттук насетне.
Частта със седалките, видими в момента е изградена наново, тъй като те са били напълно унищожени, но в миналото са били изградени по същия начин, по който са и в момента. Мартинова припомни също, че големият старт на проекта за реставрация и консервация на Одеона стартира, благодарение на финансиране на фондация „Левентис“ в периода 2002-2004 година.
Археологът коментира още, че сградата е била изключително представителна и с много богата орнаментика. Има дори намерени следи от златен варак, които са били от част от архитектурните елементи, като се предполага, че между колоните на сцената е имало мраморни императорски фигури.
Реставраторът Никола Стоянов пък разкри, че оркестрината е била в почти перфектно състояние при откриването ѝ и, че е възстановена почти със 100% естествени материали, открити при разкопките.
Архитект Пройкова, посочи, че височината на античната сграда е била изключително впечатляваща – в началото е била 10 метра, а след по-късно преустройство е станала 14-метрова. Тя и археологът Мая Мартинова припомниха още, че Одеонът е бил заселен с много живот в периода I-IV век, а след официалното идване на християнството представителната му функция е започнала да се губи.
На откриването кметът Костадин Димитров поздрави всички с факта, че Пловдив вече има още една малка сцена.