Генералният консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю: Най-искрено искам да изразя нашите благодарности на приятелска България
Генералният консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю: Най-искрено искам да изразя нашите благодарности на приятелска Българя, която реагира по такъв начин
Интервюто на Под тепето с Генералният консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю бе планирано преди близо месец по повод стартирането на редовни полети по линията Пловдив – Истанбул. Разрушителното земетресение в южната ни съседка обаче преобърна дневния ред на глобално ниво, както и приоритетните теми. Затова ще ви го представим в две тематични части.
Г-н Генерален консул, медията ни Ви благодари, че отделихте време от натоварения си график, за да се срещнем днес.
Нашата дипломатическа мисия отговаря за голям консулски окръг и винаги сме много заети, но след понеделник 6-ти февруари, програмата ни стана още по-натоварена. Може да се каже, че и уикендите и нощем работим, режимът е 24/7.
Разбрахме, че дипломатическата мисия в града под тепета оказва логистична, транспортна и всякаква друга подкрепа, за да стигнат събраните дарения до нуждаещите се.
Искам да обърна внимание на това, че земетресението засегна една много голяма географска територия от страната – 10 области от Турция пострадаха. В тях има много големи градове и вредите, които са нанесени са огромни. Затова се започна една издирвателно-спасителна дейност на много широка територия. Това го казвам, за да мога да обясня какъв е обемът на разрухата, колко е голяма мъката от това бедствие.
Една част от дейностите, насочени към този регион са помощите, които идват от чужбина. Разбира се, когато кажа подкрепа от международната общност, като дипломат, който служи във Пловдив, искам да говоря за България. Страната беше една от първите изпратили спасителни екипи и когато ние се обърнахме с втори с призив за допълнителни проучвателни-спасителни екипи, България беше първата страна, която се отзова. Направи го най-бързо и своевременно в началото. Виждаме и че по отношение на помощите, които се събрат, се действа много бързо.
Във България, начело с централната и местните власти, доброволческите формирования, гражданските сдружения, бизнесмените, всички много бързо се организираха и започнаха да набират помощи. Голяма част от тази хуманитарна помощ, с наша координация, тръгна към Турция и продължава да се изпраща.
Най-искрено искам да изразя нашите благодарности на приятелска Българя, която реагира по такъв начин!
Може ли да предоставим информация на читателите какви са най-спешните неща, които трябва да съдържа хуманитарната помощ?
Що се отнася до хуманитарната помощ, можем да я разделим най-общо на две групи, като парична и материална помощ. По отношение на паричните подкрепа – посолството ни откри сметки за целта, Главното мюфтийство на Република България – също, както и Българският червен кръст и съответно паричните помощи по всички тези линии започнаха да се набират и продължават. В същото време видяхме и една много активна кампания за набиране на материални помощи, която продължава. Голям част от тези помощи в кампаниите, които се организират от различни среди, се координират от дипломатическите мисии.
Съставихме следната система: Първоначално в центрове за набиране на помощи разпратихме списък на належащите нужди. След това събраните материали по сухопътен канал ги транспортираме към центровете, открити от Областната администрация на Одрин.
С времето се проявиха много належащи нужди, свързани с подслона и отоплението.
Искам да изброя едни от най-необходимите: палатки; спални чували; легла, които са подходящи за палатки; контейнери, позволяващи да се живее в тях; отоплителни уреди и по-специално газови такива: одеяла; фенери; батерии, пауър банки – зарядни устройства.
Възползвайки се от услугите и на превозваческите фирми, събраните най-необходими неща, ние директно ги изпратихме към зоните пострадали от земетресението. Активната работа по този процес продължава.
И вероятно няма да свърши скоро…
Трудно е да се прогнозира. В момента сме се концентрирали върху това – належащите материални нужди на хората там да се набавят и да се транспортират.
Както казах, от България ние получихме много искрени отзиви от всички слоеве.
Например, бях в Пазарджик, там с координацията на Областна администрация бяха отворени пунктове за набиране на помощи, посетихме ги с екипа, видяхме, че се работи съвместно с доброволческите формирования. Бяхме и в Кърджали, посетих пунктовете там и в съседните общини, от където заедно изпратихме 10-тия ТИР с помощи.
Преди няколко дни, и вие бяхте там, посрещнахме първата група, сформирана от доброволци, която се върна от Турция, където участва в издирвателни и спасителни дейности.
Групата беше близо 30 човека от Пловдив и София. Трябва да се отбележи, че с геройството си те са успели да спасят от руините 31 човека.
Българските доброволци спасиха 31 живота в Турция – ВИДЕО
И на тях най-сърдечно и най-искрено им благодарим!
В нашите социални медии споделяме периодично цифри и информация как се движат помощите. Всички съобщения се публикуват там. Всеки може да се информира и да проследи на страниците на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив –и на страницата на Посолството на Турция в София.
Очаквайте втора част на интервюто ни с Генералният консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю, в която говорим за стартиращата днес редовна авиолиния Пловдив-Истанбул.
Първият полет каца днес в 15,30 часа на Летище Провдив и за пътниците е организирано специално посрещане, съобщи Корхан Кюнгерю.