Фитнес, създаден от хората, стотици дървета, алеи vs. Бетонно застрояване

Паркът се използва масово от хората, които дори са си създали собствен малък фитнес на открито

Много пътеки са в добро състояние с трошено каменна настилка, но зоната се нуждае от реална поддръжка от местната власт

Част от парк „Отдих и култура“ зад Братската могила, който според новия ОУП трябва да изчезне. Според експерти, когато един терен е отреден за парк, неговата функция не може да бъде променяна, според Закона за устройство на територията. В същото време се чуха мнения, че територията не е парк, а едва ли не саморасли дървета.

Предложението в ОУП е да се промени функцията от парк в зона за рекреационни дейности, която позволява до 30% строителство. Така, според специалистите, може да се появят сгради до 3 етажа в сега съществуващия парк и това е врата към изграждането на поредните кооперации в презастрояващия се град.

Парк или саморасла растителност е територията, провери „Под тепето“? За начало: по устройствени параметри от десетилетия територията е парк, част от „Отдих и култура“ и голям проект още от средата на социализма за разширяване на зелената зона. В действителност това е един почти истински реализиран зелен клин (единственият, свързващ центъра с края на града), който стига до хълм Бунарджика. Строителството там би унищожило този зелен клин.

Изграждането му се развива през годините и действително след сега съществуващата кучешка площадка, парковата инфраструктура почти няма. Но зачатъци има – в цялата зона има няколко алеи в различна степен на завършеност. Една от тях е асфалтирана, а много от тях са с бордюри и на трошено каменна настилка и всъщност в много добро състояние дори в калните дни. Забелязват се дори части от пейки, поставяни преди десетилетия. Пределно ясно е, че там е имало парк.

Паркът може да бъде оприличен на „Лаута“ преди 20-ина години. Тогава поддръжката на зоната около ж.р. „Тракия“ бе много слаба, храсти и паднали дървета имаше навсякъде, но без много инвестиции и с много поддръжка, желание и грижи, сега това е един от най-красивите пловдивски паркове.

Същото може да се случи и с тази част от парк „Отдих и култура“. Със съвсем малко средства и грижа от страна на „Градини и паркове“ по кастрене, премахване на паднали дънери и махане на храсти, тази територия може да стане едно чудесно разширение и на сега съществуващата паркова зона, която в почивните дни е претоварена. Пловдив се нуждае от едно такова разширение, но изглежда никой няма желание да я превърне в истински парк.

Въпреки състоянието, този парк всъщност се използва масово от пловдивчани, които живеят наблизо. Хора се разхождат, спортуват, почиват си, независимо от липсата на пейки и места за почивка. Най-впечатляващ е създаденият от местните „Фитнес на открито“ без нито една стотинка общински пари, европейски средства по програми или нещо подобно. Няколко уреда, създадени от местните се използват масово, а фитнесът се поддържа в добро състояние, чисти се и се пази от всички. Плановете на местната власт изглежда са това да не бъде парк, а да бъде унищожено. Един парк, който се използва от хората, търси се и има нужда от неговата по-добра поддръжка и на практика граничи с Гребната база може да се превърне в строителна площадка. Наистина ли от това имаме нужда?

Exit mobile version