ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Електронното гласуване – естествено продължение на правата ни

Над 2 млн. души, български емигранти, ще имат възможността да гласуват, ако референдумът бъде с положителен резултат

Електронното гласуване дава гъвкавост и удобство

Манипулираните и купени гласове ще бъдат сведени до минимум

В цялата страна тече кампания за активно гражданско участие на предстоящия референдум, след който електронното гласуване ще бъде прието или отхвърлено. Изключително  важно е участието ни, защото както Георги Методиев, политолог, сподели на дебата – това е референдум за референдумите, т.е. ако на тази гражданска инициатива хората всъщност не дадат гласа си, референдумът не само ще бъде нелегитимен, но и вероятността да има трети такъв става все по-малка.

Ползите от електронното гласуване са много. Може би най-важната от тях е, че българите емигранти най-накрая ще могат да упражнят гласа си. А те никак не са малко, наброяват над 2 млн. души. Само за сравнение – на последните избори са гласували едва 130 хил. българи, живеещи в други държави. Ако електронното гласуване бъде прието, както ние, така и нашите сънародници, ще можем да гласуваме онлайн чрез специален чип, от всяка точка на света. Той ще бъде нашият уникален идентификационен код, който ще има функцията на електронна лична карта или паспорт. Дали от компютър, таблет или мобилен телефон – няма значение, всеки ще може да упражни правото си на глас.

Освен това електронното гласуване ще даде възможност на повече хора да гласуват от собствения си дом. Хората с увреждания, които са твърде подвижни, не винаги имат възможността или са в състояние да достигнат иначе лесно достъпните избирателни урни. А и ще спестим време от чакане на опашки, което в повечето случаи демотивира хората. Може би нечия баба не може да се справи с компютъра вкъщи, но сме сигурни, че ще намери синове или внуци, които да и помогнат, ако не и се разхожда до избирателната секция.

Всичко у нас вече се извършва онлайн, а България е на челни позиции по скоростта на интернет. Малко са хората, които не ползват социални мрежи, не са свързани по един или друг начин чрез някакъв вид онлайн връзка. Абсолютно логично е да се въведе и онлайн гласуване, което само да допълни досегашното гласоподаване в урните. Т.е. двете системи ще работят едновременно. Ще имате възможността да гласувате онлайн, но ако все пак сте класици и предпочитате да видите как бюлетината ви пада в урната – ще имате и тази възможност.

Друго предимство на електронното гласуване е минимизиране на манипулираните гласове. Всеки гласоподавател ще има право да гласува колкото си иска пъти, като за валиден ще се счита само и единствено последният му вот. При него няма и опасност от грешно преброяване или обявяване на няколко стотин хиляди бюлетини за невалидни. А и преброяването им става много по-бързо.

На публичния дебат, който се проведе, се застъпи темата за сигурността на нашия потенциален електронен вот. По този повод бързаме да уточним, че поводи за притеснение няма. Разбира се, хакерите винаги дебнат, но сигурността на електронното гласуване е като тази на банковите операции. Ежедневно милиарди евро и долари се движат по световното трасе, добре защитени от подобна опасност.

За да настъпи това електронно гласуване, което да ни даде не само свобода, но и гъвкавост, за да могат нашите приятели, познати и роднини, които търсят по-добър живот извън България, трябва да бъдем активни на 25-ти октомври. Независимо какъв е вотът ни, дали сме ЗА или ПРОТИВ, от изключителна национална важност е референдумът да бъде обявен за валиден, за да можем ние сами да контролираме това, което се случва у нас, а не да остане безгласни букви в една тиха държава. И както каза един от участниците в дебата: „Изобщо не трябва да се коментира тази тема. Електронното гласуване трябва да бъде въведено чрез законодателните власти и ние да започнем да упражняваме правата си чрез него.“

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Досега защото нямаше манипулации като е само на хартия. Всички избори бяха честни и неконтролирани 🙂
    Дори и да има възможност за някакви манипулации, то по-добре парите да отидат в хакери отколкото в мангали!

  2. Въпрос към Веска: А тези които сме отишли в чужбина, за да учим и после да се върнем в България, за да работим как да гласуваме…Само да отбележа, че трябва да се върви напред, а не да се тъпче на едно място..Колкото за паролите на другите то е ясно, че пак ще има нанипулиране на вота, но ако и тези 2млн. българи извън граница гласуват, манипулираният вот няма да има тежест!!

  3. Електронното гласуване е възможност за манипулиране на вота. Първо, това може да стане от близки и познати, които знаят паролата на свои близки, най-вече възрастни хора. А като знаем какво могат хакерите, става ясно защо толкова искат това електронно. Сегашните управници вече искат да си осигуряват т.н. изборна победа чрез още една манипулация – компютърната.
    А който много милее за Родината си,може да работи на място за нея, а не от разстояние.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина