АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеЗелен градНовини

Движението с електрическите скутери на Hobo и Lime по Главната, парковете, хълмовете и Капана ще е забранено

36-те определени локации за паркинг до голяма степен се препокриват с изградените при реализиране на Транспортния проект велостоянки

За деца под 16 години движението по пътното платно е забранено, а за контрола ще отговаря КАТ

Компаниите за споделено пътуване с електрически скутери Lime и Hobo ще оперират от утре на територията на Пловдив. Представителите на двете дружества Петко Анчев и Теодор Райчев подписаха меморандум с Община Пловдив, който определя рамките на дейността им в града. Той ще действа до момента, в който бъде изработена и приета в Общински съвет нова наредба, което се очаква да се случи през есента.

„Пловдив става все по-зелен град. Влизането на тази услуга е още един начин за алтернативно предвижване и съответно намаляване на замърсяването и трафика. Пловдив се доближава още повече до повечето развити европейски градове с тази практика”, обясни зам.-кметът по транспорт Тодор Чонов при подписването на меморандума с двете компании.

„Конкуренцията прави услугата още по-добра”, убеден е оперативният мениджър на Lime Петко Анчев. Таксата за минута пробег на дружеството е с пет стотинки по-скъпа от тази на Hobo. С логото на Lime обаче ще има повече скутери- 250 към 100.

Общо 36 са определените локации за „паркинг” за 350-те електрически скутера, които тръгват в града от утре. Те до голяма степен се препокриват с изградените при реализиране на Транспортния проект велостоянки. Такива паркинги ще има пред всички университет, жп гари, в центъра, в Мараша и Кършияка. Движението с електрически скутери по Главната, парковете, хълмовете и Капана ще е забранено, а системите на доставчиците на услугата ще намаляват софтуерно скоростта на скутерите в тези градски зони на 5 километра, ако някои реши да кара там. Иначе с тях ще можем да се придвижваме с 25 километра в час, колкото е максимално допустимата скорост. За деца под 16 години движението по пътното платно е забранено, а за контрола ще отговаря КАТ.

„С това на практика надграждаме велоалейната мрежа в града. В момента усилено работим и в посока предоставяне на възможност на пловдивчани и гости на града да наемат електрически велосипеди и да ги ползват, за да се придвижват по веломрежата. Ще се опитаме в най-скоро време да предоставим тази възможност”, каза Тодор Чонов. Той уточни, че общината предоставя инфраструктурата си на двете дружества безплатно, каквато е практиката и в другите градове.

От Lime и Hobo са се ангажирали да предоставят детайлна информация на общината за всяко едно пътуване, с началото му и края, за да анализира администрацията цялостната картина с потоците на хора в кварталите, целта на пътуванията и времето, в което те се предприемат.

„Нашата цел е да сме довеждащ транспорт. Като слезете от автобуса на градски транспорт да се качите на скутера и бързо, приятно и екологично да стигнете до крайната си дестинация”, обясни Теодор Райчев от Hobo. Той допълни, че всяка сутрин скутерите ще бъдат събирани от представители на компанията от улиците на града и поставяни на въпросните 36 паркинг локации.

 

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

9 коментари

  1. Олигофрените от управата да дадят алтернатива на забраните за карене, най- лесно е от накадърност и липса на управленски качества да забраняваш…и къде остава да се карат безопасно?!! А , господа мисири?!

  2. Иии кой ще следи за изпълнението на забраните, бе Тошо. Трътльовците от общинската нали. Та тия през пет минути пикаят из храстите и се появяват само за обяд в стола на МВР.

  3. Омръзна ми от велосипеди и тротинетки по тротоарите в центъра на града. Да не говорим за безопасността на пешеходците там. Параграф 6, т.6 от ДП на Закона да движение по пътищата сочи, че тротоарите са предназначени единствено за пещеходци. Но няма няма кой да контролира спазването на правилата.

    1. и на нас ни омръзна от дебилни лели с чанти и два помияра на 5 метрова каишка, ама не е драма световна каза:

      ма яж гомна ма, слез ти на шосето да та разчлени някой наперкан кратунко с на баша си жипката

  4. С електрическа тротинетка в центъра на града никъде не може да се движиш. На главната, площад-централен, градската, тротоарите е забранено. Остават павираните улици и големите булеварди, което прави придвижването с еко-транспорт трудно и опасно. Велоалеи има около ЦГЧ и кварталите – реално ако искаш да стигнеш от Сточна гара до Съда примерно, велоалея няма.

    1. Омръзна ми от велосипеди и тротинетки по тротоарите в центъра на града. Да не говорим за безопасността на пешеходците там. Параграф 6, т.6 от ДП на Закона да движение по пътищата сочи, че тротоарите са предназначени единствено за пещеходци. Но няма няма кой да контролира спазването на правилата.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина