Аудивизуално парти на Depeche Mode в BeeBop Cafe- или когато Personal Jesus е в Пловдив

MODE2K– диджей дуото от Пловдив, което носи духа на Depeche Mode из световните клубове, най-накрая се завръща у дома!
На 26 април в клуб Bee Bop Cafe двамата артисти – Shunt и N:Mode – ще поднесат на феновете вечер, посветена на култовата група. След години международни участия в София, Ню Йорк, Атина и Букурещ, те са подготвили специален сет с редки ремикси, визуални изненади и, разбира се, любимите класики на DM.
Точно след Великден – време е за Your Own Personal Jesus в Пловдив!

Какъв беше разговорът на Ники Събев и Миро Георгиев с едно от лицата, което ще подклажда близо два часа мрачна синтетика и уейв напрежение от 80-те преди началото на събитието в Bee Bop Cafe- Венелина Върбанова, специално за „Под Тепето“, нека да видим:
Представете ни се: кой е “the master” и кой е “the servant”? Как започнахте да работите заедно като DJ-и и как се роди идеята за проекта MODE2K? Какво ви свърза и каква е концепцията зад този проект?
Shunt — През годините имахме възможността да работим заедно. Познаваме се от повече от 15 години, но същината на MODE2K се развива по време на пандемията и едно от първите събития с Depeche-Mode.org което направихме през лятото на 2022. Тогава ни стана ясно, че един човек няма как самостоятелно да се справи с логистиката. Затова по-скоро динамиката на Master & Servant е м/у нас и посетителите.
N:Mode — Ние сме по-скоро тази съставка от събитието, която има за цел да накара посетителите да се чувстват приятно под звуците на любимата музика. Като цяло сме двама професионалисти, които са израснали в Пловдив и след години международен опит, представят една изключително ценна група по креативен начин.

И двамата сте от Пловдив. Проектът ви е близо от 2 години. Защо чак сега парти в Пловдив? Коя песен на Depeche Mode според вас най-добре отразява духа на бохемския град?
Shunt — Пловдив е вторият ни дом и имаме доста спомени, които ни връщат в града ежедневно. Имахме желание още миналата година да направим нещо в Пловдив, но логистично беше по-резонно да започнем от София в четвъртък, а петък и събота бяхме в Атина и Букурещ. Песента, която ни напомня на Пловдив е In Your Room, ще я чуем в Beebop със сигурност.
N:Mode — Интересното е, че последното събитие в състав от нас двамата (но със соло сетове) + Юли (julianep) e от далечната 2010 г. в Петното на Роршах (15 години!) — лично за мен това е първи гиг на родна почва (в Пловдив) от 2017 г., когато организирахме събитие в чест 30 години от издаването на Music for the Masses заедно със Strange Affection.
Освен че Депеш е вид мисионерска дейност и част от живота ви, и то определяща такава, искате ли да покажете някаква друга посока на виждане или концепция пред самата банда Депеш – искате ли да им кажете нещо със своите „светлинни знаци“?
Shunt — Много често си представяме какво би било подобно събитие, ако Алън Уайлдър го е продуцирал. Не знам за светлинни знаци, но неговият принос със сигурност липсва на доста от феновете на групата. В днешно време почти всички знаем, че Алън е затворена страница за ДМ. Но това не ни пречи да интерпретираме песните в тази насока.
N:Mode — Често ни питат как участията на MODE2K се отличават от традиционните събития посветени на творчеството на бандата и неусетно (или не) правим паралел с A Strange Hour гиговете на Алън Уайлдър, които и двамата сме имали щастието да видим на живо.

MODE2K като международна реализация и вече преживени няколко турнета от София до Ню Йорк ме кара да се замислим върху въпроса: Как се адаптирате към различните аудитории по време на турнета в различните държави? The world in your eyes еднакъв ли е в Букурещ, в Атина или в Ню Йорк след парти?
Shunt — Имахме уникални преживявания в различни клубове из Европа и САЩ. Депеш са група, която събира много ценни хора, така че навсякъде е забавно. САЩ реагират повече на по-ранния каталог, в Европа 90-те са по-добре застъпени, но разликата е минимална. People are people.
N:Mode — Истината е, че за всяко участие правим промени в програмирането на нашия сетлист, а често се случва да импровизираме напълно спрямо конкретната аудитория — особено във финалната част на пърформънса. Всички гигове до момента минаха изключително успешно, навсякъде ни приемат добре и с голямо уважение, за което сме благодарни.

Как избирате новите визуализации за вашите сетове? Работите ли в тясно сътрудничество с други артисти, или всичко се създава от вас двамата?
Shunt — Всичко е преработено от нас двамата като сме се постарали да останем верни на оригиналите. Разликата е в детайлите. Картината и звукът са напълно отделни, но самите версии са редактирани, за да работят по-добре заедно.
N:Mode — Разговорът може да стане много дълъг и много технически, ако навлезем в детайли. Нека да речем, че преди дебютния MODE2K гиг имаше около два дни тестване на техника и над 60 часа в операционно подготвяне на последващите събития.
101 причини какво ви отличава от други DJ-и, които работят с музика на Depeche Mode?
Shunt — Depeche Mode е име, което само по себе си не се нуждае от много реклама, но ние се ползваме с доверието на хора, които са присъствали на безброй подобни събития и се стремим да внасяме повече креативност. Освен самите плейлисти, песните са смесени по темпо и ключ и дори и да има посетители, които не са слушали отделни песни, настроението е на 101%. Комбинацията м/у звук и картина, опита, както и самите технически детайли са на много добро ниво.
N:Mode — В сета от миналата година имахме момент, в който Fly on The Windscreen се забавя с 20 удара в минута, в/у който аз вкарвам семпъл на Pipeline, а пък Миро (Shunt) включва видео loop от Some Great Reward Tour, в който Алън удря тенекии в стил Einstürzende Neubauten и така отиваме към Barrel of A Gun. Със сигурност бихме излизали по-често, ако други хора правят подобни неща. 🙂
Няма как да подминем срещата ви с Анди Флетчър в България и изобщо 20-годишният ви опит зад пулта. Съвсем накратко за преживяването от този спомен с него и не крийте, ако сте имали и други срещи с членове от бандата?

Ники Събев и Мартин Гор, Билбао- 2024
N:Mode — През годините съм имал срещи с всички членове на бандата (настоящи и бивши), но първата такава беше с Флеч през септември 2007 г., когато по странно стечение на обстоятелствата се наложи да взема интервю от него в хотела му в Златни Пясъци преди участието в Каварна. Два месеца по-късно, само на 17 години — имах честта да го подгрявам в 4КМ (София) пред над 1500 души.

Shunt — Освен с Анди в Каварна, имах възможността да работя с Алън покрай няколко събития на Recoil в Прага и Ню Йорк. Невероятен перфекционист, който беше ангажиран във всеки един елемент от събитията. Направи ми впечатление доброто му чувство за хумор. В Прага си направих труда да го попитам дали може да пусна DM след Recoil, защото усещах, че ще ме линчуват, ако бях пропуснал. Алън ме погледна и се усмихна на въпроса, даже ми препоръча да пусна It’s Called A Heart и What’s Your Name?, при което и двамата се усмихнахме широко.
(бел. Ред. It’s Called A Heart е двоен сингъл с Shake the Disease, като Алън е дал доста гласност, че според него песента, която представя по-добре групата е Fly On The Windscreen, която в последствие е включена в Black Celebration. What’s Your Name? Е една от песните, които цялата група ненавижда)
„Вашето си“ първо парче, с което започвате?
Shunt — Всеки път е различно. Последното първо парче беше Blasphemous Rumours в комбинация с The Things You Said. Интересно е, че завършваме и на различни песни, последният път беше Black Celebration с Love Will Tear Us Apart на Joy Division.
N:Mode — Както споменах по-рано, всяко участие е различно само по себе си и богатия ни опит ни позволява да правим много ротации спрямо аудиторията и държава в която сме.
Ако можехте да върнете времето назад и да присъствате на един концерт на Depeche Mode от миналото, кой бихте избрали и защо?
N:Mode — Наскоро бях в Азия за DJ участия с моя техно проект Fuzoku и имах възможността да посетя изоставения Folk Arts Theatre в Манила (Филипини), където Депеш свирят през март 1994 г. по време на тяхното Exotic турне в подкрепа на Songs of Faith & Devotion. Не бих отказал да се озова там за някоя от двете разпродадени дати в този силно духовен период за групата.

Shunt — Трудно е да се избере един концерт от настоящето, да не говорим за миналото. За мен лично е Black Celebration дата в Германия или Summer Tour дата в САЩ, но не бих отказал която и да е дата от което и да е турне м/у тези двете.
Най-неочакваното и странно място, на което сте чули песен на Депеш е…?
N:Mode — Наскоро ми се случи да чуя Policy of Truth в тоалетната на летището в Токио.
Shunt — Рекламната пауза на супербола тази година. 30 секунден рекламен спот струва 8 милиона долара. Супербола за рекламните агенции е като наградите Оскар за Холивуд, така че беше странно да се чуе Depeche. Политически нещата са доста крайни в последно време и беше неочаквано да чуя американска религиозна група да ползва версията на Personal Jesus в изпълнение Johnny Cash. Още повече и като се вземе под внимание историята на песента, че описва телеевангелисти в САЩ.
Как бихте описали еволюцията на визуалния стил на Depeche Mode през годините и как това влияе именно на вашите визуализации по време на работата ви с MODE2K ?
Shunt — Говорейки като фенове, визуалният стил на групата е доста добре оформен, но самите клипове имат тенденцията да са без участието на групата. Приятно изключение прави Ghosts Again, визуално това е най-силната песен в последно време и препратката към Ингмар Бергман в стила на Антон Корбин е доста сполучлива. В самият сет имаме доста визуални препратки, включително и към Дейвид Линч, Трент Резнър, както и доста класически филми в комбинация с видео клипове и концерти.
N:Mode — Макар и събитието да има доста ясна тематика – нашите влияния не са свързани единствено с Depeche Mode. Ще бъде невероятно нещата да направят пълен кръг и да се върнем там откъдето сме започнали преди много години. Ще се радваме да се видим в Bebop на 26-ти април. До скоро!















