Арх. Чавдар Тенев: Пробивът под Централна гара е безсмислен

Според архитекта проблемът за връзка на Южен с централната градска част не се решава цялостно

Призовава мащабния проект да бъде спрян, а усилията да бъдат насочени към реконструкция на бетонния мост с кръгово кръстовище на второ ниво, над бул. Христо Ботев.

„ Пробивът под Централна гара е излишен, безсмислен и е редно да бъде спрян. Причината е, че той няма да осигури по-добра връзка на южната част на града с централната и съответно другите райони”, това заяви пред Под тепето арх. Чавдар Тенев по повод реализирането на мащабния проект на НКЖИ за автомобилен подлез под жп линиите, който да свърза бул. „Македония” в Кючук Париж с бул. „Васил Априлов”. Председателят на КАБ подчерта, че не изразява мнението на браншовата организация, която оглавява, а изказва личната си позиция на архитект, за който градоустройството е основен елемент в развитието на едно голямо населено място като Пловдив.

Арх. Тенев е категоричен, че в този му вариант на реализация пробивът под Гарата не решава проблема за свързаност на южната с централната част, а повдига въпросителни. Смята, че фокусът трябва да бъде изместен- вместо за подлеза да се харчи огромен финансов ресурс, усилията да се пренасочат към скоростна реконструкция на бетонния мост, който да развие развръзката между Южен и останалата част на Пловдив чрез кръгово кръстовище ситуирано на второ ниво над бул. Христо Ботев, привързано към реконструирания бетонов мост. „Разбирам, че проектът е на НКЖИ и че проектантите не са от Пловдив, но всичко това се е развивало без да имаме информация за съществените детайли. Сега, със старта на строителните дейности от север виждаме какво се реализира и лично мен това много ме притеснява. Миналата седмица бях в НКЖИ, за да получа конкретна информация за проекта. Защото това, което е предприето, виждам, че има много сериозни проблеми. Но проектът все още може да се промени, не е късно. Иска се разбиране и желание от страна на Възложителя и на Общината, която може да изкаже своята позиция”, каза арх. Чавдар Тенев.

Той е против пробива под Централна гара в този му вид, тъй като основният проблем за връзката между Южен и останалата част на Пловдив няма да бъде решен. Дори напротив, ще се задълбочи, тъй като ще обърка градоустройствено зоната. За да онагледи позицията си той дава пример с първия градоустройтвен план на арх. Йосиф Шнитер, който планира лъчева схема в разработката си за бъдещето на Пловдив. Пред Централна гара планира транспортен възел с пет лъча – Христо Ботев посока запад, Васил Априлов, Руски, Иван Вазов и Христо Ботев посока изток. Идеята на Шнитер е транспортните връзки да се събират в транспортен възел пред  Централна гара, откъдето да тръгват всички видове транспорт. Ако с този пробив можеше да се пусне шести лъч – от колелото пред гарата към Район Южен, то това решение би било идеално. Такава комуникационна връзка наистина би свързала Кичука с всички други посоки от северната страна на ж.п. ареала. Но от проекта се вижда, това е невъзможно.

„ Всички очакват кръговото на Централна гара да се свърже с още един лъч с Кючук Париж. Това обаче няма да се случи. Пробивът ще излиза чак на кино „Гео Милев” и „Копчето” и няма да се свързва по никакъв начин с кръговото на Централна гара. Това е изключително сложно откъм реализация съоръжение и още толкова скъпо, което обаче няма да работи ефективно. Идеята за връзка на Централна градска част с Южен ще е частична. Колите ще излизат на „Васил Априлов” и ще трябва да продължават направо, като така ще натоварват кварталите в страни преди да се насочат към посоката си. Нужна ли е тази сложна строителна гимнастика и огромен финансов ресурс за частично решаване на въпроса? Има ли смисъл? Не, не е, е моят отговор. Това може да бъде направо с по-малко усилие и за много по-малко пари, чрез реконструкция на бетонния мост и изграждане на кръгово кръстовище към него и над бул. Христо Ботев. Бих искал да поясня, че такова предложение е направено от Пловдивската Камара на инженерите още през 2019 г. и е било изпратено до Кмета и Областния управите, но колегите не са получили обратен отзвук. Това предложение аз намирам за много разумно”, подчертава арх. Тенев.

При посещението му в НКЖИ той разбира, че бетонният мост ще се реконструира, но на втори етап на проекта, когато пробивът е завършен. Кръговото над бул. Христо Ботев, към бетоновия мост засега е само идея възприета от НКЖИ, както и самата реализация на бетонния мост. Смята, че ако се изгради въпросното колело, то смисълът от пробив под Гарата отпада.

„Бетонният мост трябва да е на първи етап, а подлезът да не се реализира. Той и сега може да бъде спрян, но върви с пълна пара с куп компромиси. Един от основните е прекъсването  на големия, главен канализационен колектор, който минава по бул. „Христо Ботев”. Той се изтича гравитационно на минимален наклон в момента. Но с изграждането на пробива ще бъде заустен преди гарата от Запад, ще разорат кварталите наоколо, за да го прекарат през малките улички, за да заобиколи дългия подземен тунел на пробива, и ще се върне обратно към Христо Ботев,  някъде преди автогара Юг. Пътят на тръбата обаче става доста по-дълъг, а наклонът за оттичане намалява. Влизаме в риска колекторът да се задръства системно. При колело на бетонният мост няма да се сече колекторът и този риск не съществува. Освен това при такъв вариант цената на проекта ще падне многократно. Питам се защо този анализ не е правен от главния архитект и Кмета. Трябвало е да се спре и да се обсъди какви компромиси създава това решение, което се реализира в момента. Освен всичко така е решено, че колите, които се движат от север по „Васил Априлов” в посока кръговото на централна гара буквално да влизат в еднолентови улеи, заобикаляйки изхода от бъдещия тунел, което при малкия профил на булеварда е доста компромисно решение. Струва ли си тази цялата гимнастика да се прави? Ако се  подходи разумно и сега се спре това строителство, има смисъл да се премине към решението на пловдивските инженерите. Да, ще кажат, че в Общия устройствен план е дадена такава връзка, каквато се изпълнява в момента, но от работния проект виждаме, че тя не е удачна. ОУП е в сила, но той също подлежи на корекция. Смятам, че дори на този етап, си струва решението с пробива под Централна гара да се преосмисли.  Пловдивските инженери са специалисти на високо професионално нива и тяхното мнение трябва да се има предвид”, каза още арх. Чавдар Тенев.

Exit mobile version