АктуалноАртБългарияГрадътНовини

6 примера за модерна архитектура по Главната улица в Пловдив

Макар и на пръв поглед да не са толкова впечатляващи и богати на орнаменти, модернистичните сгради по Главната улица на Пловдив внасят точната доза стилово разнообразие и привличат вниманието

В една от предишните ни статии, посветена на образците от ар деко стила, ви разкрихме, че най-често срещаните сгради по централната улица Княз Александър I Батенберг са именно от 20-те години на миналия век и те допринасят за титлата на Пловдив като ар деко столица на България.

Архитектурният ансамбъл е цялостно оформен до 1930 година с две изключения – кино „Балкан“ и къщата на Кожухарови. Има обаче, още няколко по-малки, построени около тази година с много модерен почерк сгради, малко по-незабележителни като мащаб, но пък също така ярки примера за модернизма по Главната под тепетата.

Кино Балкан

То е едно от класическите места за среща в Пловдив и на него имаме посветена цяла фоторазходка. Днешната сграда обаче, е само бледо подобие на красивата модерна постройка, издигната в края на 30-те години от софийския архитект Константин Панайотов. През социализма тя е надстроена по съвсем неподходящ за стила си начин – с нов етаж и тежък корниз. Премахната е и огромната тераса на покрива с прекрасна гледка към Родопите. Изчистена от всякакви детайли и без стреха, в миналото киното е било един от най-добрите примери за модерната архитектура у нас, но само 20 години след построяването му, характерни белези са били заличени.

Апартаментна сграда на Кожухаров

Тя е другата модерна сграда, за която Никола Чинков пише в своята енциклопедия Пловдивска архитектурна хроника. Проектирана е от неговия баща – известният арх. Боян Чинков. Външната ѝ част е типична с изчистената си от декорации фасада, широки прозорци и завършващи с полукръг балкони. Това определено е една от най-ценните и впечатляващи постройки по Главната.

Сграда на Светослав Грозев

Само през една къща вляво е едно от творенията на другия голям архитект от модернизма – Светослав Грозев. Проектирана е около 1930 г. и в момента е запазена само в горната си част. Тя също носи специфични черти на стила по това време у нас, макар и в съвсем малък мащаб. Интересните прозорци са обединени с хоризонтален декоративен елемент, който е единствената украса по изчистената сграда. Внимание заслужават и парапетите на двата балкона с орнаментацията си от диагонални линии.

Кино Пикадили

Другата проектирана от видния пловдивски модернист сграда – също в началото на кариерата му – е кино „Пикадили“.  За него пресата съобщава, че постройката е най-модерна като елегантност, комфорт и инсталации и пловдивчани с право започват да го наричат „Берлински кинотеатър“.  Сцената е широка, ложите и на партера и на етажа са уютни, а във фоайетата дори има стенописи, за съжаление също – незапазени. През 1939 година отново арх. Грозев е нает от собственика Влад. Каварджиев за ново преустройство.  Интересна е била фасадата – с пет тесни островърхи отвора за прозорци и хоризонтални тухлени ленти. Пред тях има и елегантна козирка. През социализма тези детайли са изцяло унищожени, а фасадата вече се използва като рекламна площ. Днес това е книжарница Хеликон, за съжаление, претърпяла множество преустройства и загубила оригиналния си вид.

Сграда до Джумаята

Няма данни кой е нейният архитект, въпреки че постройката носи много от белезите на творчеството на арх. Боян Чинков. Специфични за модерната архитектура в случая са балконите и общите хоризонталните ленти, които обединяват прозорците. Това, което е окончателно загубено, обаче е правило сградата още по-интересна. Едно от най-специфичните неща за най-елегантния и функционален модернизъм, са плоските покриви-тераси. Тъкмо така е изглеждала тя при построяването си малко след 1930 година, но през социализма е надстроена с още един етаж .  Огромните арки, които днес изграждат покрит проход към входа, също не са автентични. Те са изградени също в последните години на социализма в разрез с автентичния вид на сградата

Апартаментна сграда с магазини над Безистена

Тя също е анонимна,  но с типична за стила изчистена фасада с хоризонтални акценти. Има и частично запазени интересни прозорци, чиито линии повтарят хоризонталната декорация по фасадата.

Макар и на пръв поглед да не са толкова впечатляващи и богати на орнаменти както представителите на ар деко стила, модернистичните сгради по Главната улица на Пловдив внасят точната доза стилово разнообразие и също често привличат вниманието на пловдивчани и гостите на града.

Източник: Lost in Plovdiv

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

3 коментари

  1. Празни приказки и въздух под налягане – така до пенсия ПодТеЛето ще ни залъгва с мастурбации на „архитекТурска“ тематика напълно в стила на неподкупния безкористен РАЗБИРАтел (учил-недоучила КАЛИНКА) г-н Фьодор КараКолев (цит.): „…Специфични за модерната архитектура в случая са балконите и общите хоризонталните ленти, които обединяват прозорците. Това, което е окончателно загубено, обаче е правило сградата още по-интересна. Едно от най-специфичните неща за най-елегантния и функционален модернизъм…“

    Оди дрО’би зеле, какината!

    Дипломирани компетентни архитекти от Колегията едвам свързват двата края безработни след инДжинеринга на ИМПЕРИАЛиста!

    1. Тази анонимна откачалка слага на всяка манджа мерудия – пише глупости след всяка интересна и поучителна публикация на „Под тепето“. Няма ли как да го блокирате, мърси хубавия сайт.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина