АктуалноЗабравеният градКултураНовини

5 от най-красивите сгради под тепетата

Екипът на единствения дигитален гид в Пловдив представя някои от най-впечатляващите в архитектурен план здания

Не претендираме за изчерпателност на класацията си, както и знаем, че красотата е в очите на гледащия,  но сиимаме 5 любими постройки, на които винаги се удивляваме и с гордост показваме на туристите в града ни.

Сграда на БНБ

Тя е завършена в края на по-миналия век, а нейн проектант е Якоб Хайнрих Майер. По-рано швейцарецът е бил главен архитект на Изложението в Пловдив. Открива се през 1899 година, а през 1929 година е достроен оперативният салон на финансовата институция. Умело с работата се справя архитект Камен Петков – макар и да не повтаря формите на Майер, разширението се вписва чудесно в по-старата сграда, като красивата фасада към Главната се запазва изцяло. По-късно – през 1974 година са изградени допълнителни два етажа и още едно крило, което има отражение само в интериора.

Сградата е обявена за паметник на културата, но за съжаление в последните години позагубва малко от блясъка си, но все още е едно от най-притегателните места за снимки по Главната улица и впечатлява с осанката си.

Джаковата къща

През 1925 г. започнало строителството на един от по-новите символи на Града под тепетата – сградата, наречена днес Къщата с куличката. Тя се издига върху скалите, подобно на замък, и през годините е била снимачна площадка и декор за няколко български продукции.

Собственост е на архитекта Стефан Джаков и е изпълнена в стил сецесион. В горната част се издига кула, от която се вижда целия Пловдив като на длан. През къщата минава и вита стълба от дърво, която води към тавана. Мебелировката и интериорът при построяването били изящни и стилни – тоалетки, столове и маси с бронзови обкови и изрязани фигури, кристал, изработен във Виена.

Къщата с нимфите

За нея се знае, че е строена по проект на Емилия Събева, майка на големия оперен певец, завършил Римската академия „Санта Чечилия“ – баритонът Събчо Събев (1899-1948). Самата тя е далечна потомка на прочутия венециански живописец Джакомо Фаврето (1849-1887).

Цялата статия може да прочете в Lost in Plovdiv.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

8 коментари

  1. Плюете много, не давате да се строи. Покажете как изглежда къщата на Куцоглу, в която е живял банкера Буров. Построиха я и е вече истинско бижу, само по този начин Пловдив ще запази духа си. Не плюйте, а показвайте новото строителство и насърчавайте собствениците да ги съживяват. Петкан изотопите трябва да бъдат изгонени с бой от Пловдив, алчни, алчни.

  2. Красиви сгради, поизоставени, но още ги има. Съхраняват духа на града ни. А други вече ги няма.
    Ако направите класация на най-грозните стради в Пловдив там трябва да са двата музея – опаковки на малка и голяма базилика и още безброй…

  3. Е и виждате ли разрухата в тези сгради. Искат подновяване, искат нов живот, искат и искат, а не да се реве и все да се дрънка за защита на бижута. Спрете с това унищожаване на Пловдив, спрете с тия забрани, спрете с тоя тормоз

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина