АктуалноБългарияГрадътНовини

Близо 400 млн. лв. за Южен-Централен район от Европа

Средствата, предвидени за Южен централен регион по програмите „Развитие на регионите“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“, са в размер на около 400 млн. лева. Това стана ясно по време на информационна среща във връзка с процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)“, която се проведе в сряда в Конферентната зала на Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието бе организирано от Звеното за медиации към Регионалния съвет за развитие на Южен централен регион. На срещата бяха уточнени детайлите, свързани с етапите за кандидатстване и изискванията за подготовка на концепции за ИТИ, които да участват в процедурата за подбор на регионално ниво. Целта е да се обмислят и представят интегрирани концепции, проектни идеи, включващи средства от различни програми, различни мерки, различни заинтересовани страни, така че да има реален принос от предложението върху съответния регион от ниво 2.

На форума присъстваха представители на общински администрации, бизнеса, неправителствени организации и Областните информационни центрове (ОИЦ) от Хасково, Пазарджик, Кърджали и Смолян, пред които Нели Караджова, управител на ОИЦ – Пловдив, даде разяснение за програмите и механизмите за кандидатстване.

В момента сме в първата фаза, при която се извършва подбор на концепции за ИТИ, посочи Нели Караджова, управител на ОИЦ – Пловдив. Кандидатстването  с концепции за ИТИ се извършва в платформата ИСУН 2020 до 27 септември тази година. Караджова уточни, че процедурата е лесна, с малко документи и не се изисква решение на Общинския съвет, например. Във втората фаза ще бъдат разписани конкретни процедури за одобрените концепции, които са два вида – комбинирани и некомбинирани. Комбинираните включват мерки от различни сектори, като здравеопазване, култура, спорт, туризъм, и са приоритетни за финансиране.“

По думите на зам.-кмета на Община Пловдив с ресор „Култура, археология и туризъм“ Пламен Панов, общинската администрация е приела план за ИТИ още през 2021 година.

„Предизвикателства в настоящия програмен период, свързани с това да се правят устойчиви партньорства„, коментира Панов.

Зам.-областният управител на Пловдив Димитър Добрев посочи, че целта на ИТИ е чрез сътрудничество и партньорство да се изберат проекти за териториално развитие, които ще финансират най-важните дейности за региона.

Областната администрация ще подкрепя и съдейства на проекти, които имат ползотворно въздействие за състоянието на региона„, увери той.

Работата по процеса на подаване и подбор на концепции за ИТИ се осъществява от Регионалните съвети за развитие, които се подпомагат от 3 експертни звена. Две от звената  – звеното за медиация и звеното за публични консултации са съставени от експерти на Областните информационни центрове на регионално ниво.

Снимка: архив

 „Ролята на звеното за медиация е съсредоточена върху подготвителната част за набиране на концепции за ИТИ, когато е необходимо да бъде създадена среда за срещи, за намиране на партньори, за разясняване на процедурата. Целта ни е да подпомогнем максимално допустимите бенефициенти, така че всички заинтересовани страни могат да се обръщат към нас – Областните информационни центрове, за каквито и да е консултации относно подаване на концепции за ИТИ“, – коментира Нели Караджова.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина