АктуалноКултураНовиниОбразование в Пловдив

“За една рана в човешката история, която трябва да се помни…”

Драматургът Лило Петров говори пред ученици от МГ за пиесата си „Ботушът“, посветена на Народния съд

Автор: Божидара Петрова, стажант

За една рана в човешката история, която трябва да се помни. За това говори драматургът Лило Петров при среща с учениците от МГ “Академик Кирил Попов”. Внукът на великия писател Димитър Димов и син на писателката Теодора Димова представи пред младите математици детайлите, които седят зад  пиесата му „Ботушът“, която бе и поводът за гостуването му.

Пиесата “Ботушът”, реализирана от Варненския театър, която гостува в Пловдив миналата година на сцената на Кукления театър, описва спомените за Народния съд. Постановката разпалва сърцата на младите математици и подбужда интереса им за още исторически знания.

Те имаха възможността да зададат всичките си въпроси лично към Лило Петров. Драматургът бе засипан с питания, свързани както със създаването на пиесата, така и с историческите събития. 

Моето поколение не знаеше нищо за това – нямаше информацията, нямаше историческите познания. Това беше поводът да развия интереса си към темата и да се появи тази пиеса. С един драматургичен текст като “Ботушът” аз успявам да съхраня паметта за съдбите на нашите баби и дядовци, за да не допускаме същите грешки, да запазим морала и принципите, а това е дело на автора – той е проводникът. За мен най-големият проблем, който е виден и в пиесата, е разделението между хората дори и в днешни дни” сподели той.

Пиесата през 2024 г. получи награда „Икар“ за драматургичен текст, а друга негова пиеса „Добролюб“ получи номинация за „Икар“ през 2020г. и спечели наградата на Нов български университет за драматургия. 

Лило Петров сподели и за своя литературен род и за пътя, от който дълго време е странял, а именно писателския. В крайна сметка поема по него и благодарение на него историята за Народния съд достигна до учениците от Математическата. С ясно послание- младите хора трябва да я знаят, да я помнят и да я предават.

 След срещата, много от учениците останаха, за да се снимат и да получат автографи от сценариста.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Обобщавайки и вкарващи всички под общ знаменател, се търси оправдание не само за незаслужаващите лагерите и екзекуциите, а и на главорезите и помазвачите на Хитлер. И най-гласовити обикновено са наследниците на последните.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина