ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБизнесИзбор на редактораИмоти в ПловдивНовини

Нов сателитен град спасява Пловдив

Издигането на работнически градчета, близо до промишлените зони около втория по големина и най-бързо развиващ се в България индустриален център, е възможното решение за отпушване на свръхнатоварения трафик, изчистването на въздуха и стопирането на презастрояването на Пловдив.

Идеята представи изпълнителният директор на Клъстер „Тракия икономическа зона“ Катя Стайкова, по време на годишния форум за имоти под тепетата.

По данни на клъстера над 45 хиляди души пътуват всеки ден към и от петте индустриални парка в рамките на „Тракия икономическа зона„, където оперират над 200 български и чуждестранни фирми, сочи статистиката, а почти всичките им служители живеят в Пловдив.

Около индустриалните зони край Пловдив вече е напът да се оформи мрежа от миниградчета за чужди работници, тъй като масово се търсят сгради за настаняване на работници от трети страни, но моята идея не е за направата на общежития„, коментира пред Под тепето Катя Стайкова.

По думите ѝ това ще са комплекси от т. нар. затворен тип, а не са и топ работнически общежития. Те трябва да си имат цялата необходима инфраструктура като в големия град, за да бъдат привлекателни за живот за младите хора – с ресторанти, магазини, детски градини, семейни апратаменти и т.н.

Като директор на клъстера наблюдавам процесите и тенденциите от дълго време. Така ги виждам аз лично нещата. Но много преди мен инж. Пламен Панчев – изпълнителен директор и основател на ТИЗ е промотирал подобна идея. Той го прозря още преди 10 години и от тогава твърди, че трябва да има социални жилища за работниците„, поясни тя.

Екипът на ТИЗ винаги работи за промяна в обществото, в социалната сфера, а не само да привлича инвеститори, подчерта Стайкова.

Ако идеята за сателитни градчета, в близост до икономическите зони около града стане реалност, то в трафикът в Пловдив ще настъпи истинско облекчение, тъй като сега повечето фирми извозват с автобуси работниците си и отделно стотици пътумат с автомобилите си.

Това неминуемо ще доведе и до изчистване на въздуха в града. Да не говорим, че от друга страна в Пловдив парцелите за строителство са на изчерпване.

В допълнение, ако се направи така, че планирания железопътен ринг минава през петте зони в рамките на ТИЗ, това също би било в полза както на хората, така и на Пловдив, развива визионерската си идея Катя Стайкова.

Тя изтъкна още, че все повече хора предпочитат да живеят извън града. Освен това, ако си перспективен и добър служител, фирмата, в която работиш, може да ти бъде гарант за кредит при покупката на жилище.

Подобни малки градчета също са плюс за привличането на инвеститорите. Ние сме не само индустриален и инвестиционен ускорител, а и социален такъв, коментира още изпълнителният директор на Клъстер „Тракия икономическа зона“ Катя Стайкова. Тя е категорична, че в бъдеще трябва да се работи в посока изграждане на цялостна социална инфраструктура, като в близост до заводите се направят не само жилища, а детски и учебни заведения, поликлиники и да се пусне редовен шатъл до Пловдив.

Дори в Китай сега се преориентират към по комфортни жилища за работниците, подчерта тя.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

9 коментари

  1. Пловдив бил най – развиващият се град – ахахаха, на 12 място по заплати… селскоеснафска идилия за балъците

  2. Тия фантазии се правят на къра, в царевиците, на празно място, ма г-жо.

    Пловдивчаните няма да идат да опъват каиша и да късат жили ф Индустриални Зоно – оти сме хабилитирани и сме АЙЛЯг ф капано на ТВОРЧЕСЛИЪЕ индустрии

    1. ТОЧЕМ СИ, МАЙНА, ТИЯ ПОЛИТКОРЕКТНИ ДРЪНКАНИЦИ СА ВЪЗДУХ ПОД НАЛЯХАНЕ ОТ НЕПРОСВЕТЕНИ / НЕДОБРОСЪВЕСТНИ Г-ЦИ.

      ТАА „КОНЦЕПЦИЯ“ Е СТОГОДИШМА ОВЕХТЯЛА, КАКО, ОТПРЕДИ ВОЙНИТЕ / ИНДУСТРИяЛНЪТЪ РИВОЛЮЦИЯ.

      ПЛОВДИВ …БЕШЕ. СЕГА ИМА ЕСК’2003, ЕСК’2019 / ДРЕВЕН ПЪК …“ВЕЧЕН“ НАПУК НА РИМ, ВЕЧНИЯ ГРАД

  3. Въздухът в града ще се подобри ако имаме адекватен обществен транспорт и поприключат ремонтите, от които се разнасят кал или прахоляци в зависимост от метеорологичните условия.
    Колкото до т.нар. сателитни градчета – тия индустриални зони около Пловдив са близо до населени места (села или градчета), достатъчно е да се инвестира в развитие на местна инфраструктура, детски градини и училища, както и да се стимулират работещите да се пренесат да живеят там.
    Още повече, че доста от работниците са именно от въпросните села.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина