В навечерието на най-големия празник за ромите в България – Гергьовден, млади жени от район „Източен“ спазиха ритуала за „наричане/пеене на пръстени“, видя репортер на Под тепето. Празникът в общността се нарича „Ерделез“.
За ритуала “Пеене на пръстените”
Сред всички ромски групи е разпространен обичаят “пеене на пръстените” по Гергьовден. Същността му се изразява в предсказване на бъдещия брак на младите момичета. Обичаят по принцип се изпълнява на 5.05. вечерта и 6.05. сутринта, когато неомъжените момичета се събират и в кофа вода пускат по един пръстен или друго бижу. След това във водата се слага здравец и се оставя да пренощува под роза. Призори на Гергьовден, преди изгрев, момичетата се събират отново при кофата. Тази която пее най-добре покрива лицето си с було, за да не може да вижда и запява различни песни, редувайки весели и тъжни. Докато пее тя вади пръстен от кофата. Смята се, че ако извади пръстена, пеейки весела песен, бракът на момичето ще е щастлив и обратно.
Празнуването му е свързано с вярването, че Свети Георги е спасител на ромите (както Свети Васил) и с легендата, че змеят на зъл цар започнал да изяжда ромите, но Св. Георги го убил.
Освен това Ерделез се е празнувал и като начало на пролетта, на истински топлото време, поради тази причина целият ритуал изобилства с пролетна символика.
Според обичая всички отиват в гората, или на реката, наклаждат огньове и се веселят през цялата нощ. На сутринта се прибират, като носят разцъфнали клони (“зелено”) за да украсят портите на къщите.
Много интересни са т.н роми или казано по простому цигани. Защо тоя ритуал не си го направят в кочината марица до столипиново. Където всеки хвърля , плюе, храчи, цапа, руши и замърсява .