Д-р Георги Миндов, общопрактикуващ лекар и председател на Дружество на софийските общопрактикуващи лекари:
- Българинът доверява живота си на лекаря, отива да го лекува, но в същото време го мрази
- Кой е виновен, че у нас има 10 пъти по-малка здравна вноска, отколкото в Германия, а българинът иска немско здравеопазване
- Повече хора умират в България от тютюнопушене, отколкото във войната в Украйна
Колко лични лекари празнуват на 7 април и достатъчни ли са те за българското население?
По последни данни прогресивно намаляваме – под 3900 сме вече, като в сравнение с 2000-та година сме били над 6000. Това е 30 % по-малко, но и населението намалява всяка година с около 30-50 000 души, нямаме и много млади колеги.
Защо? Няма ли перспективи пред младите лекари?
Много са причините – не е престижна нашата професия. Ние, общопрактикуващите лекари, сме на първа линия на цялата нереформирана, нефинансирана, тежка административна система, която не може да предостави услугите и качеството, което хората искат. И там се отключва агресията, лошото отношение, никой не иска да го бият, унижават, независимо за какво заплащане става на въпрос. Цялостното отношение на обществото към лекарите е на дъното. Има една тлееща омраза към лекарите. Българинът доверява живота си на лекаря, отива да го лекува, но в същото време го мрази. Това не е нормално.
Започна ли системата да се реформира с въвеждане на е-здравеопазване – вече имаме е-рецепти, е-направления, е-досие?
Настана едно объркване – целият импулс това да се случи дойде от Ковид обстановката. Тогава бяха разрешени дистанционните консултации, прегледите по телефона. След като приключи извънредната обстановка обаче, хората останаха с впечатлението, че и занапред ще е така – ще имат кол център с лекар, който ги познава и ще могат да си поръчват рецепти и направления, както си поръчват пица и такси. Нека хората знаят, че това е незаконно и не трябва да го правят. В други европейски страни има механизъм, това е регламентарно и консултацията от разстояние се заплаща – у нас все още такъв механизъм няма.
Рекордьори сме като нация по смъртност в Европа. Защо и как може да се намали заболеваемостта и смъртността у нас?
Имаме отчайваща статистика, която обаче не се признава официално от нашето министерство. Средна продължителност на живота у нас е с 8-9 години по-ниска от европейската, до 71 г. средно живее българинът, европеецът – до 80 г.
Много са причините, не е само здравната система. Започва се още от раждането и бременността – майките как се хранят и в какъв психоклимат живеят, през израстването, въздуха и околната среда, вредни фактори, социални моменти, личната отговорност за здравето и накрая е последния етап – когато се намеси медицината, която често е безсилна да се справи, особено с онкологичните заболявания.
Един по–философски въпрос – от какво боледува българинът – от липсата на грижа за здравето си, от самото българско здравеопазване, което все чака да се реформира или от собствените си вредните навици и начин на живот?
Комплексно е. Първо – отговорността за здравето на всеки човек е лична. Но цялостната политика през последните няколко десетилетия, аз работя от 27 години, е, че не се отделят достатъчно пари за здраве и финансирането е малко. Най-голямо доплащане в цяла Европа има в България. Не може да се спести от лекарства, защото те са на международни цени. Не може да се спести от апаратура, защото тя е вносна. И какво остава – да се спести от лекарския труд. Когато лекарят не е добре платен, започват отклоненията – агресията към лекарите и недостатъчното обръщане на внимание на пациентите. И хората започват да питат- кой е сбъркал, кой е виновен?
Кой е виновен, че у нас има 10 пъти по-малка здравна вноска, отколкото в Германия, а българинът иска немско здравеопазване. Няма как да получи немския пакет услуги с немското качество на цени, за които плаща с настоящата 8 % здравна осигуровка у нас.
Една позната, която работи в чужбина като санитарка, ми сподели, че здравната вноска, която й удържат месечно от заплатата, е 280 евро, у нас- минималната е между 30-50 лв., средната – около 100 лв. Е , няма как да плащаш 5-6 пъти по-малко и да получиш немския пакет, някой трябва да го заплати. И започва недостиг на лекарства, недостиг на лекари, на специалисти.
Ние сме най-бедната страна и с най-малка здравна вноска. После хората казват – аз за какво плащам вноски, след като си доплащам всичко. Плащат повече след това, защото преди това плащат изключително малка вноска. Тази здравна вноска, която от години не е променяна, трябва да стане плавно поне 10-12 %.
И другите богати държави имат проблеми. Там дори и с месеци да чакаш преглед при специалист, знаеш, че ще получиш качествена медицинска помощ. В Англия се чака минимално между 4-6 часа за Спешна помощ. У нас ако се случи, ще се съберат всички медии да показват как хората са чакали 4 часа. Там това се приема за нормално.
Няма българи, които да живеят в чужбина и да идват да се лекуват у нас, изключително редки случаи, като изключим зъболечението. Те предпочитат другата система – там, също имат недостиг на кадри, на медицински сестри. И най-лесно им е да изтеглят от България готовите кадри.
Нека да продължим разговора за отношението на българина към собственото му здраве и неговите вредни навици, които го водят при вас, при лекаря. Например тютюнопушенето. По данни на Евростат 38 % от българите пушат. Как личните лекари трябва да се включат в отказването на този вреден навик, оказващ пряко влияние върху здравето и продължителността на живота на пациентите?
Данните са много тревожни в това отношение. В последния доклад на ЕК се казва, че 18 % от смъртността в България се дължи на тютюнопушене, това е повече от една война, която сега например се води в Украйна.
Повече хора умират в България от цигарите, отколкото във войната в Украйна.
И според мен даже пушачите не са 38%, а сигурно са 50 %. Да каже лекар на някой пациент да спре цигарите и той да го е направил – аз не знам за такъв случай. Много е трудно отказването, но поне вече има по-малко вредни алтернативи.
Българинът трябва примерно да има някакъв силен стрес, да е уплашен или с онкологично заболяване, тогава може да потърси алтернативни методи. Едни от тях са бездимните устройства, които намаляват до 95 % вредните канцерегоненни вещества, включително катраните. При тях остава само никотин. Това можем да ги съветваме. Аз това, което съм успял за няколко години – никой не съм успял да откажа от цигарите, но поне да преминат на алтернатива без горене. Пак не е напълно безвредно, но е по-безвредно от цигарата, при която има горене на тютюн. А оттам идва и димът. Неблагоприятните последствия от цигарения дим за околните също не трябва да се подценяват, а те до голяма степен се избягват при бездимните алтернативи. Аз съм потресен, когато видя в кола, в която има дете, да се пуши, и то на затворени прозорци.
През декември бях в Лондон, никъде не видях някой да пуши цигари – на улицата, в кафенета, както е при нас. Цигарите не се продават явно и са много скъпи. Единственото, което съм видял, е да се използват електронни цигари.
Не малко са обаче случаите на хора, които пушат цигари и едновременно с това използват електронни цигари или нагреваеми тютюневи изделия. Това обаче намалява ли реално вредата, когато използват и двете едновременно?
При двойната употреба не се приема само никотин. Вредните вещества, доказано 70 канцерогенни, си остават в дима на цигарата. Това смесено пушене не е вариант. Някои пациенти, които ползват само нагреваеми тютюневи изделия вместо цигарите, споделят, че дишат по-леко или че намалява или изчезва сутрешната кашлица. Такива данни са отчетени и в редица клинични проучвания при пушачи, които са преминали изцяло само на бездимни алтернативи.
Освен цигарите, алкохола, вредното хранене, ниска двигателна активност, лошото менажиране на здравеопазването в България, всичко това води до високата смъртност и лошите демографски показатели. Тука говорим и за детска смъртност, ниска раждаемост, недоносени деца, деца с увреждания, които се раждат вследcтвие на тези вредни фактори- въздух, вода, тютюнопушене.
Дори пластмасовите бутилки, с които не трябва да имаме контакт. Пластмасата отделя вредни вещества през кожата, през течността, която пием и това са доказани канцерогенни вещества за рак на гърдата и рак на простата.
Хората не знаят, че дори не трябва да пипат банкови карти, защото бисфенола от пластмасата минава през кожата, натрупва се и не може да се излъчва.
Така – пластмасата, вредата от лошия въздух и фините прахови частици, по които също сме рекордьори, тютюнопушенето като отделен самостоятелен фактор, причиняват белодробни заболявания.
Накрая на разговора, д-р Миндов, какво си пожелавате като лекар?
Младите хора у нас да станат по-позитивни, по-добре настроени към себе си и околните. Целият ни здравен статус да се промени, да бъдем по-щастливи, по-усмихнати, да станем европейска страна с европейски показатели и здравеопазване, и с едно достойно финансиране на цялата система и на лекарите.
Всяка икономия от здраве след това се плаща. И ми се иска в заключение да цитирам наш професор: „Здравето е безценно, но не е без пари“.
А тоя хайванин знае ли ,че там и заплатите са осем пъти по-високи от нашите?
Лекарят да си оправи математиката – ако ние плащаме 10 пъти по-малко от германците и вноската ни е 8%, следва германците да плащат 80% здравна вноска. Или си ползваме цифрите в абсолютна стойност и относителна, както ни изнася. Той да не плаща немска застраховка професионална отговорност или да поддържа немските стандарти на медицинско обслужване. Преди време при общопрактикуващ лекар, видях как се преглежда гърло от 3 метра с надничане. 🙂 Пък и не е задължително да работите с НЗОК – работете качествено на пазарен принцип. НЗОК само в държавни и общински лечеби заведения.
И100 процента да стане здравната вноска пак няма да е достатъчна защото лекарите крадат
Тоя да си затваря плювалнка.Ако иска да ходи в Германия,там го чакат.
Лекари печалбари,безотговорни,нагли,нахални,ненаяли се,ненаситили лекари се.Това са българските лекари
На всичкото от горе харчим милиони за ц.ганското население, което не се осигурява , ама ползва здравни услуги. И Швейцария няма да издържи на това мързеливо население
А вие като направите лекарска грешка и човек е инвалид за цял живот не трябва ли тази пенсия да е средна на лекарската заплата заради Ваша немарливост и грешка никъде не го искат на работа и този човек е обречен на мизерията.
Търговия в бели престилки