Уикенд бягство до най-високия язовир в България
Днешната идея за разходка е перфектна възможност да избягате за ден от града и да се възползвате от малкото останали топли есенни уикенди. Ще се хареса както на търсачите на места за красиви Инстаграм кадри, така и на планинарите, че дори и на рибарите.
Язовир Доспат е вторият по големина язовир в страната и най-високият по надморска височина. Намира се на цели 1200 м. и е начало на каскадата Доспат-Кричим. Набира водите си от реките: Доспат, Канина, Бистирица и Вищерица извиращи от Дъбраш, които със специални подземни тунели се прехвърлят към него. Бреговете на язовира са предимно полегати, гористи с красиви удобни поляни за пикник или къмпингуване. Има множество тихи и изящно очертани от природата заливи, подходящи за риболов, лагеруване и пускане на лодка. Язовирът е богат на риба. В него плува костур, шаран, кефал, уклей, червеноперка и пъстърва. Практикуват се няколко вида риболов: на плувка, на дъно, на муха с шнур, на блесна и на булдо. При разходка по склоновете покрай водоема се разкриват редица местности с интересни имена – Хаджиосманското, Деразлии, Кървав дол, Орлино, Манастира, Зелниково и др., все наименования, свързани със старата история на град Доспат.
Интересен факт е, че доспатчани са известни в цяла България с майсторите си чешмари и с „белите“ си чешми. Традицията е прастара и едва ли някой си спомня точно кога е възникнала, но вярването, че трябва да докараш вода и да построиш чешма за пътниците и изморените преминаващи тук, на този свят, за да има вода и за близките ти в отвъдното, които са се споминали, е като закон за местните хора от района на Доспат и Сатовча. Ежегодно, край водите на язовира се организира и събор на чешмарите. Над 1800 чешми, изградени „за хаир“, има пръснати в този родопски край. Действащи и пресъхнали те са основно с по един, два, но и до 24 чучура.
Изключително живописен е пътят, който води до съседния град Сърница, тъй като той лъкатуши от начало до край, следвайки живописния язовирен бряг. Красивите гледки тук не са една и две. Любителите на романтичните пейзажи трудно могат да изберат от стотиците кътчета край язовира, кое от кое по красиво, а нерядко се чуват и сравнения с природните дадености на Швейцария.
Доспатските гори минават за най-ценните в страната и са благодатно място за развиване и на алтернативни видове туризъм – пешеходен, конен и велосипеден туризъм, ориентиране, биатлон, развитие на водни спортове и организирането на спортни прояви, приключенски лагери и зелени училища, приключенско-състезателни прояви и тиймбилдинг програми.
Затова не се чудете много и не губете деня, а грабвайте раницата и се гответе за разходки сред природата!
Цялата галерия със снимки вижте в Lostinplovdiv.
Язовир Калин (2394 м н.в.) в Рила планина е най-високо разположения както в България така и на Балканите.
Правете малко повече проучвания преди да пишете статии, защото така заблуждавате хората.
Има поне 3-4 язовира, които са по-високи от Доспат – Широка поляна, Голям Беглик, Белмекен…
Белмекен е язовир, разположен на 1923 м надморска височина по течението на Сестримска река в Рила планина и е част от каскадата „Белмекен-Сестримо-Чаира“. Той е най-високият язовир с насипна язовирна стена на Балканския полуостров.
Само да спомена,че язовир Калин е на 2394 метра надморска височина и е най-високо разположеният на Балканите…
Широка поляна е най-високият язовир на 1500м надморска височина!