Мрачната диагноза на Съединението: Тотално разединени сме
Ако политическият ни елит не се замисли и не се промени- Бог да ни е на помощ!
За първи път храм ‘Св. Богородица’ остана празен в деня на СъединениетоТежка обществена диагноза бе поставена днес, навръх Съединението- по-разединени сме от всякога. В песимистичен дух, но все пак някакъв лъч на надежда, мина днешният молебен, с който започнаха събитията по повод 128-годишнината от Съединението на България. На разделение миришеше още с влизането в храм „Св. Богородица“, където за разлика от минали години, нямаше нито високи гости, нито граждани. Малцина пловдивчани дойдоха на службата, а сред първенците бяха само местни властимащи- кметът Иван Тотев, председателят на общинския съвет Илко Николов, един районен кмет, червените депутати Захари Георгиев и Петър Мутафчиев, няколко общински съветника. Нито един представител на държавната власт не присъства. Нямаше ги и партийните лидери, нямаше ги обществениците, хората на мисълта и изкуството.
В храма се говореше за пълна гражданска непоносимост, за омраза, за егоизъм, за безпаметност. Не е необходимо църквата да се включва в общия негативен хор и да повтаря симптомите. Има малка стъпка, която трябва да бъде направена. Симптомите са изредени, но никой не назовава лечението, противоотровата. А противоотровата на омразата е любовта. На безпаметността е памет, каза под купола Николай Пловдивски. И дебело подчерта- ако политическият ни елит не се замисли и не се промени, не се вслуша, Бог да ни е на помощ! Оставяме на разединението да ни обезсили. Само с вяра, надежда и любов можем отново да се обединим, бе посланието на владиката.
Само местните първенци уважиха молебенаИзключително точен в диагнозата си бе митрополитът. Тя е поставена. Нека всички, които бяха в храма и всички, до които това послание ще стигне, да се вслушат и замислят. Това послание, в този ден, в този град, трябва да стигне до всеки, който има отношение към събитията в държавата, каза след молебена кметът Иван Тотев.