
Защо тръгна свлачище на Небет тепе, само на метри южно от самия археологически комплекс, който бе открит след реконструкция с европейски средства само преди две седмици? Този въпрос си задават пловдивчани напълно резонно, след като до този момент подобен проблем със свличане на пръст и скални пластове на върха на Трихълмието не се е появявал. Дъждове има и сега, имало е и в близкото, а и в далечното антично минало. Въпросът, който гложди всички, е дали падналата в последните дни вода или човешка намеса е пряка причина за случилото се и дали това няма да се случи отново.

Днес стана ясно, че падналата стена под ресторант Рахат тепе не попада в обхвата на дейностите по проекта „По крепостните стени на Филипопол“. Това заяви и кметът, и другите присъстващи на днешните огледи. „Вероятната причина са дъждовете и отводняване, което е подронило насипа“, коментира Костадин Димитров на място днес. В това изречение има една ключова дума, и тя е „отводняването“. Нея използваха и хората от Археологическия музей, поели грижата за Небет тепе след реконструкцията. В случая именно липса на отводняване е довела до пропукването на стената и тръгването на свлачището.

Кметът днес даде отговор на друг въпрос- защо няма отводняване?
„Тази стена, която се е срутила под заведението не попада в обхвата на проекта. Там има само леки намеси като замаски и укрепване“. Именно тези замаски са вероятната причина за пропукването и срутището след това. Нанесеният нов слой хоросан от дейностите по проекта „По крепостните стени на Филипопол” на практика е запечатал зида и водата не може да се отича. Зазидани са така наречените барбакани в крепостната стена, които досега са играели ролята на водосточни инсталации. При липсата на отводнителни канали натрупалата се от дъждовното време вода е „търсила“ как да тръгне надолу по склона и го е намерила, като си е пробила път през зидарията, а с нея са тръгнали и натежалите земни маси.



За щастие, поне на пръв поглед, барбаканите по автентичната крепостна стена под самия археологическия комплекс не са зазидани с нов хоросан. Или поне не всички, което ще дава шанс за отводняване при дъждове. На носещата стена под целия ресторант Рахат тепе обаче барбакани не се виждат. Предстои да се излезе с конструктивно решение за решение на казуса. Следва и инспекторатът към Министерството на културата да даде своето становище. Към този момент не е напълно ясно дали при нов дъжд няма да има и нови свлачищни процеси в зоната под заведението.
Презастрой и баскеболиста унищожиха тепто което имаше нужда от козметичен ремонт , осветелние и кошчета. Нагледците дори ограда сложиха да ни искат билетче
конкурс за РИМ Пловдив ще има ли?
Пламен Панов усеща ЖЕГАТА.
Каквото барне директорът на Археологическия музей в Пловдив, Кисьов се срутва. Справка кулата в Малтепе, с.Маноле. Изоставената могила до Брестовица. И онзи чупен храм дето го изровиха под могилата в индустриалната зона и той ще рухне скоро.
… дали няма да докаже че „ПРОЕКТЪТ“ е отговорен за цялаъа територия на Тепето или поне на ОКОШАРЕНАТА С ИДИОТСКИТЕ РЕШЕТКИ КВАДРАТУРА?
…ЗА СВЛАЧИЩЕТО, ЩОМ СТОЛЕТИЯ ПРЕДИ „ПРОЕКТА“ НЕ СА СТАВАЛИ СВЛАЧИЩА
технически неломпетентни „…леки намеси като замаски“ мазня, запушвания и затапвания
па добре че няма жертви
„…леки намеси като замаски …“ СЪС ТЕЖКИ ПОСЛЕДСЪВИЯ
БРАВО БЕ, КМЕТЕ!
КОЛКО МАНДАТИ ВЕЧЕ ГЕРЖ-АВИТЕ КАДЪРНИЦИ ПОДОБРЯВАТ ГОРКИЯ БУ ГРАД
…ЗА ВНУШИТЕЛНО ЗВУЧАЩИ „ПРОЕКТИ“ КОИТО САМО ЧЕ НЯМАЛИ ОБХВАТ МИЛИТЕ
(АМА ИМАЛИ БАЯ ФУНДИРАНЕ И ХОНОРАРИ, А? А?)