АктуалноБизнесБългарияГласовеГрадътИзбор на редактораМоите отговориНовиниОбщина Пловдив

Защо Пловдив не може да има метро

Има ли изглед Градската железница да стартира скоро и кои са приоритетните инфраструктурни проекти за алтернативно придвижване във втория по големина град у нас?

Факт е, че осигуряването на алтернативни начини за придвижване във втория по големина български град, който буквално не може да диша от автомобили и трафикът му вече се конкурира със столичния, е от изключителна важност. Според думите на кмета на Община Пловдив Костадин Димитров този факт е осъзнат и администрацията му полага целенасочени усилия в борбата за управление на трафика под тепетата.

Костадин Димитров бе лектор в първия панел на тема „Една година по-късно: Какво успя да направи и какво не новата местна власт“ на форума „Среща на бизнеса в Пловдив, Пазарджик и региона“, организиран от вестник „Капитал“, заедно с кметовете на Пазарджик Петър Куленски, на Панагюрище Желязко Гагов и на Община „Маица“ Димитър Иванов – Пловдив е домакин на среща на бизнеса от региона.

В изказването си по темата кметът изтъкна значението на велоалейната мрежа в града, но не отчете нищо ново, което да е направено в тази връзка. Припомняме, че след приключването на проекта във втория мандат на градоначалника Иван Тотев в Пловдив бе направено малко подобрение на мрежата за велосипедно придвижване по времето на кметуването на Здравко Димитров. Едната отсечка е на обновения бул „Хаджи Димитър“, а другата се намира по бул. „Свобода“ и свързва бул. „Васил Априлов“ с бул. „Копривщица“. Тя бе направена от екипа на райкмета на „Централен“ Георги Стаменов – За пръв път от години: Нова велоалея в Пловдив, и е дълга около 230 метра.

Припомняме още, че в момента градът ни разполага с около 60 км велоалеи, които са разкъсани, без връзки през центъра на града и с редица затруднения за колоездачите, а в същото време Пловдив се нуждае от поне 160 км велоалеи.

Конкретиката по зададеното заглавие на панела, която кметът Димитров заяви е:

„За решаване на транспортния проблем сме започнали комуникация с АПИ за довършване на Околовръстното шосе. Осигурено е финансиране за частта от пътен възел Скобелева майка до Асеновградско“.

На въпрос дали не е добре да се обмисли партньорство със Софийския метрополитен, кметът отговори, че заради историческите си особености Пловдив няма как да има метро, като визира археологията, не само в центъра, но и в перифериите на града.

„Археологията е пречка за развитие на подземно трасе в Пловдив“, напомни Костадин Димитров.

Той даде пресния пример със забавянето на ремонта на Брезовско шосе и призна, че там се напредва много бавно, като се работи съвместно с археолозите.

Именно затова и Градската железница ни е приоритет, каза още градоначалникът, като същевременно подчерта, че този важен инфраструктурен проект се движи от НКЖИ.

„През тази година от водените с държавното предприятие разговори се знае, че е дадена поръчка проектиране на 8,4 км трасе от гара Пловдив до гара Филипово. Освен това на инженерниг ще бъдат проектирани 1 км и122 м повдигната естакада за елиминиране на прелезите по бул. Копривщица в града. Има още 9 км от Филипово до Скутаре и 5 км развръзки“.

Вижте как ще изглежда жп-естакадата по „Копривщица“. Подробности за проекта от министъра – четете тук.

Спомена още и бъдещо трасе от Крумово до Летището.

Костадин Димитров изрази надежда за скорошен старт на проекта, но помолен за конкретика добави, че индикативна дата при влизане в обществена поръчка не може да се спомене.

Припомняме, че изграждането на градската железница е част от големия проект за обновяване на транспортната инфраструктура и свързаността в града. Част от него е изграждането на пешеходен надлез в Скутаре и ремонтът на Бетонния мост, както и изграждането на Пробива под Централна гара. По тези проекти вече се работи.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

8 коментари

  1. Метрото е за милионните градове. А надземният релсов транспорт е от 19-и век. Просто не трябваше да се приватизира градския транспорт. Така нямаше да ликвидират тролеите, нито пък да подменят автобусни фирми по неясни причини, като последното изпълнение с германските вехтории, които се появиха.

    1. Господа,та Пловдив при реално преброяване ще се окаже 800 х. , може и милион. Но истината е свързана с много други фактори,които са неизгодни за управленците и строителната мафия. Защо не въвеждат такса смет да се заплаща на регистриран жител, защото всички трябва да заработят. Домоуправителите да регистрират всички жители, полицията да ги следи да си вършат работата и при нужда да ги глобява. Тогава ще лъсне истината със презастрояването на града. При което ,съгласно Евро директивите и стандарти ще се окаже, че на реалния брой жители трябва да има определени зелени площи, детски площадки,детски градини , адаптивен градски транспорт и съответната инфра структура за движение и паркиране . С множество подземни паркоместа и комуникации.

  2. Пловдив е пълен с вода на нивата под два метра. Хидроизолациите и отводняването ще са адски скъпи. Какво е решението? Много лесно, но брутално за маймуняците налазили Пловдив. Първо! Пълна забрана за паркиране в широк център. Единствено живущите имат право на една кола и то пред домовете им! Второ: Незабавно автотранспорта да се върне в ръцете на общината! Никакви частници повече. Трето: Целогодишна забрана за достъп на автомобили с категории до Евро 5 включително. Осигуряване на безлихвени заеми за закупуване на електрички, но само на регистрираните с постоянно местожителство и собственост в Пловдив поне от 5 години.
    Сега някои ще ме обявят за луд! На Тех ще им кажа следното: Ами живейте си в кочината, която създадохте, грухтете вътре и прав ви път.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина