АктуалноБизнесЗелен градИзбор на редактораМненияНовини

Защо е толкова специална новата умна фабрика на Schneider Electric край Пловдив?

Защо е толкова специална новата умна фабрика на Schneider Electric край Пловдив? На този въпрос отговор край самото новостроящо се предприятие в Тракия икономическа зона даде представителят на компанията Мартин Гънчевски. Той застана пред камерата на видеоподкаста „В Капана” на Под тепето.

Schneider Electric България, като флагман на зелените, устойчивите и смислени решения, е пред завършването на първата фабрика в България, която използва зелен бетон с 30 процента по-ниски въглеродни емисии- той е с нисък въглероден отпечатък при самото производство. „ Целта на компанията е за успее да сертифицира фабриката по международен стандарт Лийд Платинум, което е възможно най-високото ниво в индустрията.

„Този стандарт показва не само отношение към природата, но и към енергийните решения. Вътре във фабриката ще има например слънчеви тунели, които пускат много повече слънчева светлина, но не пускат топлината с нея. Друго много интересно решение е да обираме цялата вода от покрива, която ще използваме в тоалетните и за поливане на зелените площи. Самата сграда е изцяло бяла, за да поглъща възможно най-малко топлина. Концепцията ни е да бъдем максимално въглеродонеутрални, а защо не и в даден момент пасивни”, съобщи Мартин Гънчевски.

Той добави, че това ще е първата фабрика в света на Schneider Electric с пилотно решение, което все още от компанията не могат да разкрият. То ще помогне на цялата индустрия, особено в посока за електроавтомобили.

„ В рамките на две години ние построихме разширение на съществуващия завод на компанията, а няма и година по-късно вече строим нов. И сме пред откриването му. От първата копка през март миналата година, за по-малко от 16 месеца очакваме да стартираме производство в него. Това вероятно ще се случи през юли”, допълни по повод новата база Гънчевски.

Спря се и на въпроса с работната ръка в контекста на автоматизацията и изкуствения интелект.

„Не сме изправени пред проблем с кадрите, а по-скоро пред предизвикателство. Ние сме изградили собствена система за обучение на кадри. Имаме служители от 25 години, които продължават да са във фабриката- в началото са започнали с монтажни дейности, но вече управляват машини. Даваме възможност на нашите служители да се обучават в последните тенденции, които са автоматизация, изкуствен интелект. При нас говорим за 85% автоматизиране на процесите, като целта е постигането на 100 процента. Тази автоматизация не води до намаляване на бройките хора, дори обратното”, казва Мартин Гънчевски.

Той подчертава, че в това отношение особено значение имат работата в обучителния сектор на Тракия икономическа зона, както и колаборацията с училищата в посока дуално обучение.

Вижте и чуйте как се движи индустрията през погледа на Schneider Electric и новата им умна фабрика:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина