АктуалноГрадътЖивотМненияНовини

Всичко в Пловдив си има дом

Източник: Lost in Plovdiv

Идеята за статията се зароди малко като анекдот, след като при поканата за една сватба под тепетата бе изрично посочено, че гостите се събират пред Дома на младоженеца. Тогава една от гостенките от друг град учудено запита защо всички е нужно да се събират в апартамента, а на нас – пловдивчани, се наложи да обясним, че тук голяма част от обществените сгради са останали с названието си от по-старо време. Ето и някои от по-известните сред тях, които ние си наричаме просто Дом на…

Дом на културата Борис Христов

Домът е построен в края на 50-те като Дом на труда на Общия професионален съюз и  става известен с името Профсъюзен дом „Стефан Кираджиев“. След 1989 г. е популярен с името Синдикален дом. През 1998 г. с решение на Министерския съвет сградата е дадена на синдикатите, които по-късно я предоставят за използване за културни дейности от общината.

От 2011 г. носи името на великия оперен певец Борис Христов, а през 2013 г е официално открит от тогавашния градоначалник под тепетата след обстоен ремонт. Днес тук се провеждат редица театрални и оперни постановки и най-различни културни и социални мероприятия.

Дом на науката и техниката

Сградата е издигната за дом на Научно-техническите съюзи през соца. Построена е в средата на 80-те години и е интересна с видимите си бетонни колони и греди, които носят широките тераси. През 90-те там се помещаваше Лъки Синема, което по-късно затвори, а преди няколко години постройката прие и единственото арт-кино на Пловдив LUCKY Дом на киното. В съседство в сградата е и Club Fargo, което също е домакин на много кино събития, а в партерния етаж е Bee Bop Café, където се случват множество качествени блус, джаз и други концерти, както и различни театрални постановки.

Дом на младоженците


By www.svatbaiukrasa.com – www.svatbaiukrasa.com, CC BY-SA 4.0Link

Домът на младоженците е построен през 1962 г. по поръчка на общината. Сградата е проектирана от арх. Матей Матеев и арх. Димка Танева

Постройката е на два етажа, с красиви големи прозорци с рисувани орнаменти по тях, метална дограма, мраморен под и стълби, месингов парапет и голямо фоайе. На втория етаж е обредната зала, място за поздравления, стая за младоженците и административни помещения.

На първия етаж се намират Бюрото за записване на младоженците, магазин за сватбени аксесоари. Тук се сключват граждански бракове, именуване на дете, златни и сребърни сватби и се намира архивът за сключените през последните 100 г. бракове под тепетата.

Партиен дом

Партийният дом е една от най-видимите сгради в Пловдив. Високата постройка доминира пейзажа в централната градска част, където повечето съседни постройки са по-ниски. Освен това тя закрива и гледката от Главната пешеходна улица към Родопите.

Архивите разказват, че е проектирана през 1965-1966 г. в Проектантска организация  гр. Пловдив с проектанти известните български архитекти – арх. Владимир Рангелов, арх. Любомир Бонев, арх. Милчо Сапунджиев, арх. Георги Караянев, арх. Колю Колев.

Консултант е бил проф. арх. Станчо Белковски. Проектанти на част „конструкции“ са: инж. Любен Софкаров – високо тяло и инж. Драго Алексиев – ниско тяло. Домът на партията – майка е въведен в експлоатация през април 1969 г. 

На 9-ия етаж още отекват стъпките на първите секретари на Окръжния комитет на БКП – другарката Дража Вълчева, другаря Иван Панев и другаря Пантелей Пачов. Градските легенди мълвят, че на това ниво те са се ширили в огромен кабинет, със заседателна зала и лична стая за отдих.

В момента 12-етажната постройка е населена с общински и държавни служби, а в ниското ѝ тяло се помещава концертна зала.

Младежки дом

Построен през 70-те години на миналия век, Младежкият дом е един от интересните примери на най-смелия „брутализъм“ – архитектурният стил, в който основен акцент са видими бетонни елементи. Много често при тези сгради има впечатляващи конструктивни решения – така при Младежкия дом над главния вход има огромен бетонен обем, който сякаш нереално виси във въздуха. Сградата е построена по проект на арх. Веселин Ракшиев и преди 10-ина години се превърна в дом на пловдивския Общински съвет.

Освен тези популярни наименования, по-старите пловдивчани използват още:

  • Дом майка и дете (намирал се е срещу църквата Св.Петка)
  • Дом на покойника (намира се на Централни гробища, като повече може да научите, ако посетите най-нестандартния тур в Пловдив)
  • Дом на новороденото (това е сегашната Лотос до Дома на младоженците)
  • Дом на красотата (сградата отдясно, ако идвате от Главната към Пешеходния мост)

Интересното при някои от тях е, че по времето на социализма са свързани с изземването на функциите на църквата (Дом на новороденото, Дом на покойника, Дом на младоженеца).

А вие още за кои сгради и „домове на“ се сещате?

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

2 коментари

  1. Домът на здравето на Димитър Кудоглу, приблизително на мястото на днешната поща, както и Дом Левски (до старата сграда на БНБ в преди подлеза на главната).

  2. Чyвали сте за подобрената формyла на Bиагpa, кoято е 3 пъти по-eфективнa и напълно бeзопаcна на всяка възpаст, както и лекyва мъжки зaболявaния и пoдмлaдява. Аз лично го опитax и сега го препоръчвам на вcички. Ето какво пишaт за нея:– https://do.my/bluestone

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина