АктуалноГрадътЗелен градИзбор на редактораМненияНовиниОбщина Пловдив

Вижте коритото на Марица като пустиня посред май

„Градини и паркове“ превърнаха зелената зона на южния бряг на реката в картофена нива

Май е. Най-зеленият месец в годината. Постоянни дъждове и тучни зелени площи навсякъде в Пловдив. Е, с малки изключения.

Посред пролет, само за няколко дни, екип на „Градини и паркове“ превърна коритото на Марица в пустинен пейзаж. След косене на тревите на южния бряг на реката, подобно на сериозна оран, то е заприличало на картофена нива, а хората, на които тази гледка им прави силно впечатление, се чудят как е възможно това в края на май, при непрестанните дъждове.

Отговорът на всичко е прост и традиционен- „Нямаме хора, нямаме ресурс“.

За да се постигне подобно „чудо“- изсъхнала зелена площ в края на май, са нужни усилия, естествено, но и липса на такива.

„Това се случва често в зелените площи на Пловдив и това не е добре. Тревата се коси, хубаво! Но явно не искат да събират окосеното, защото нямат време. А като я оставят, тя съхне на място и затруднява новата трева. Това, разбира се, улеснява „Градини и паркове“, тъй като освен, че не събират тревата, ще трябва да косят отново след повече време, тъй като нова трева няма да се развие скоро. На този фон поне погледът се пълни от неокосените места, като квадратите под дърветата по брега. Ако това е търсеният ефект, добре. Но не е, за жалост“, коментира ландшафтният архитект Невена Цветкова.

“ Няма как да я събират тази трева. Нямай кой. Тя никога не е била събирана. Просто сега се случи бързо косенето, тъй като работим с трактор, и затова прави впечатление. 30 човека косят зелените площи в целия град, няма как да събират и окосената трева от десетките декари по коритото на реката. А не можем да оставим тревата да избуява и да става като джунгла. Няма друг механизъм, няма кой. А и това е река, не е поляна за пикник“, коментира директорът на „Градини и паркове“ Веселин Козарев.

Проблемът обаче е, че несъбирайки тревата, екипите на „Градини и паркове“ оставят и боклуците в коритото на реката след дейността си.

Коментарът за естетиката от цялото начинание не е нужен. Въпросът винаги е в намирането на решение. Нещо, което не се търси и в този казус, а ефектът от това такъв.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

4 коментари

  1. И аз да хвърля своите пет шекела . Кога не окосено рев ,че не е окосено ,кога е окосено рев ,че е окосено. Аман! Значи казвам ти Аман Дядо Митрополите , стегни си челядта ,че много пидирас се е навъдило, не е като да нямате високи блокове в Филипопол!

  2. Пълни лаици, невероятно невежи журналя. Това е най-добрия начин за регенериране на терена. Новата трева няма абсолютно никакъв проблем да избие, като е защитена от вече окосената. По този начин се дава предимство на по-ценните тревисни видиове за сметка на бързорастящите „плевели“. Революцията на сламката не е стигнала до поробените ви мозъчета.

  3. Зико веднага да идва да оправи пазара на улица Младежка!
    Тъним в кочина!
    Така не може да се живее!
    Много е мръсно?
    Трябва да се премести пазара на друго място

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина