ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноИзбор на редактораМненияНовиниОбщина Пловдив

Кога Община Пловдив ще приключи с порочния „инженеринг“?

Защо Община Пловдив упорито отказва да си сътрудничи с експертите от браншовите организации и бяга от конкурсното начало като дявол от тамян? На тези въпроси отговори продължават да търсят членовете на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите под тепетата и в новия кметски мандат- този на Костадин Димитров.

Въпреки множеството заявки за диалог с гилдиите, за провеждането на архитектурни конкурси за важните градски проекти и за прозрачност, комуникацията между властта и браншовите организации определено куца или въобще я няма. А общината отново се обърна към любимия си начин за правене на обществени поръчки за значими инфраструктурни проекти- прословутия „инженеринг”. Това се случи отново с обявяването на процедурите за двете нови училищни сгради- на Математическата гимназия и на СОУ „Патриарх Евтимий”.

Пред камерата на видеоподкаста „В Капана” на Под тепето застана председателят на пловдивската колегия на Камарата на архитектите арх. Чавдар Тенев. Гостувахме на организацията в новия й дом, който тя си дели със Съюза на архитектите.

Арх. Тенев съобщи, че КАБ е обжалвала обществената поръчка за нова Математическа гимназия пред Комисията за защита на конкуренцията заради липса на конкурсно начало в така проведената процедура на инженеринг.

„Много се надявам нашата жалба да бъде приета и одобрена, и да се спре този порочен модел. И най-сетне общината да се научи, че има закони и трябва да ги спазва”, коментира председателят на Камарата на архитектите в  Пловдив.

„В началото на мандата на Костадин Димитров бяха дадени заявки, че изграждането на публичната инфраструктура и общинските обекти и изобщо цялата политика на инвестиции на общината ще бъде на основана на конкуренции, на архитектурни конкурси. Но както и преди, така и сега, такова нещо не се случва. Напротив, става точно обратното. Пример за това за двете обществени поръчки- за новата Математическа гимназия и за новия корпус на „Патриарх Евтимий”. И двете са обявени на така наречения инженеринг, коментира арх. Тенев.

Той в детайли се спря на разликите между организирането на прозрачна конкурсна процедура за обществена поръчка и „инженеринга”. Чуйте и вижте във видеото:

„По казуса с Природонаучния музей и идеите за приобщаване към него на Дома на младоженците отново виждаме един непрофесионален подход от страна на общинското ръководство. Виждаме един изключително неправилен подход по отношение на нуждата на разширение на музея, от което той има нужда, но то трябва да е в едно пространство, в една сграда, а не да бъде разхвърлян в няколко сгради в съседство. А и да внесеш функция на една сграда, която е създадена за нещо съвсем друго, е доста странно”, спря се и на другата гореща тема арх. Тенев.

От КАБ подчертават, че сградата, в която се намира Природонаучния музей, е много неподходяща за целта и отдавна е станало ясно, че не е достатъчна за дейността на музея. Според архитектите, общината трябва да мисли за друго място за музея.

„Трябва да се отреди парцел и да бъде изградена една нова, модерна сграда за Природонаучния музей. Подходяща за това зона е тази около зоопарка или прилежащите територии”, посочва председателят на КАБ-Пловдив.

Каква е разликата между инженеринга и нормалната прозрачна конкурсна процедура, чрез която би следвало да се подхожда при големи важни проекти? Защо общината бяга от диалога с браншовите организации? Защо все още няма конкурс за главен архитект на Пловдив? И какво да е бъдещето на Природонаучния музей? Вижте и чуйте във видеото:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина