Възможно е догодина да има линия до Рим
3 милиона лева са невнесените вноски от общини във фонда за развитие на летището
Проучване на възможности за разкриване на нови авиолинии до летище Пловдив се осъществи в рамките на Световна авиационна борса за преговори между авиокомпании и летища. Тя се провежда в Истанбул до 17 октомври, съобщи председателят на Съвета на директорите на летище Пловдив Дойчин Ангелов в интервю за радио Пловдив.
Той допълни, че са провели среща с Богдан Ферарио, директор развитие на авиокомпания WizzAir. На нея са обсъдени възможностите за откриване на директна авиолиния от Пловдив до италианската столица Рим. Тя трябва да замени изпълняваните директни полети до немския град Меминген, които бяха спрени преди седмица – Спряха полетите до Германия от Летище Пловдив.
Вероятността за тази линия да стартира е от догодина, защото планирането е на всеки шест месец, каза Ангелов.
Очаква се полетите до Рим да започнат след лятото на 2024 г.
Към момента от летище Пловдив остават полетите до Лондон на двете нискотарифти компании, като ще има чартъри от декември и до Белфаст.
Тази година, в края на ноември, тръгва и сезонната редовна линия от Манчестър до Пловдив, на компанията Райънеър.
„Има голяма вероятност да върнем полетите до Истанбул. Преговаряме освен с Пегасус и с още две турски нискотарифни компании тук“, каза Дойчин Ангелов.
Полетите до Тел Авив, по линията с авиокомпанията Аркия се отменят за неопределено време, заради военните действия.
Екипът от Пловдив проведе срещи с 24 различни авиокомпании и 5 фонда от Европа. Фондът за развитие на летището изпитва затруднения, защото таксата е платена само от общините Родопи, Хисаря и Чепеларе, както и от три търговски оператора, сред които „Пампорово“ АД.
След възстановяване на дейността на Фонда за развитие на летище Пловдив и направен преглед, се установи, че приблизително 3 милиона лева са били невнесените вноски от общините за изминалия период от 8 години.
По време на срещите на Световната авиационна борса Routes World, са предвидени и разговори с други фондове за развитие на летища от Европа с цел обмяна на опит. Една от тях ще бъде с Фонда за развитие на летище Барселона, където благодарение на местните власти и бизнеса, са разкрити десетки авиолинии до различни точки на света.
Лично за мен, е далеч по-интересно, за някаква конкретика, относно митичния „фонд за развитие“, отколкото намеренията за дестинации.