АктуалноКултураНовини

В Пловдив създадоха консорциум „Изкуство и образование“

13 културни и образователни организации от страната подписаха договор за сътрудничество и взаимодействие в областта на изкуствата и образованието по изкуства

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив /АМТИИ/, в лицето на нейният ректор проф. Тони Шекерджиева – Новак, стана инициатор на учредяването на консорциум „Изкуство и образование“.

Това е първото по рода си и по мащбност у нас обединение на  културни и образователни организации, които се договориха за съвместно сътрудничество и взаимодействие в областта на изкуствата и образованието по изкуства. Учредяването му се състоя днес след обяд в Концертна зала на Академията.

Под договора се подписаха като равноправни партньори ръководителите на още 12 културни и образователни организации от Пловдив и страната: Стоянка Тенова – Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, Кръстю Кръстев – Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, доц. д-р Нина Найденова – Държавна опера – Пловдив, Петър Влайков – Държавен куклен театър – Пловдив, Чавдар Каришев – БНР Радио Пловдив, Светлозар Чавдаров – Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“, Николай Томов – Националната гимназия за сценични и екранни изкуства –Пловдив, Нели Попова-Коева – Национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“, проф. д-р Даниела Дженева – Фолклорен ансамбъл „Тракия“, Николай Гурбанов – СНЦ „Български национален младежки фолклорен съюз“, доц. Елена Кантарева-Дечева – Общински институт „Старинен Пловдив“ и проф. д-р  Шекерджиева-Новак. В Пловдив не можа да присъства 13-ият член на обединението – директорът на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ Мария Градешлиева.

Общите корени, страстта, към това което правим и хоризонта, към който сме се устремили, са това което ни обединява”, обърна се към партньорите в консорциума проф. Шекерджиева.

Тя заяви, че отговорното образование е лекарство за много от днешните предизвикателства и призова участниците заедно да освежат начина, по който представят изкуството и да създават нови пътища на обучение, за да може това знание служи на нашата среда и общия ни дом.

Учредителите си поставиха следните общи цели:

13 мозъка мислят много по-добре и положително, отколкото само един, а тук са тръстове – 13 тръста, каза още проф. Новак.

Консорциумът е отворен и за нови партньори, с които предстоят да се разработват различни проекти. Вече има заявки от институции от страната и от чужбина.

“Всъщност днес ние официализирахме едни невидими връзки. Те са невидими за повечето хора, но са жизненоважни за нашите институции и съществуват от години”, заяви Светлозар Чавдаров, директор на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ – Пловдив.

„Модерно е да се говори за дуалното образование, а ние сме пионери в него отдавна. Нашите студенти практикуват във всички културни институции в града. Мисля, че работим извън академично“, коментира проф. Даниела Дженева, декан на факултет „Музикален фолклор и хореография“ в АМТИИ.

Мисля, че бъдещето е пред нас в този консорциум, подчерта тя и допълни, че ще е приятно в обединението да има и представители на  бизнеса.

Има, напомни проф. Новак – това са Театрите и Оперета, те са и бизнеси, подчерта ректорът на Академията.

“Нашата институции е основно захранвана с таланти, които са завършили АМТИИ и мога да уверя проф. Шекерджиева , че давате шанс на младите хора за това различно обучение и успявате да задавате темпоритъма на това различно време. Гордост за мен е , че живея и работя в Пловдив и имам вас като съмишленици”, директорът на Държавна опера –Пловдив доц. Нина Найденова, която подари на проф. Новак огромна Коледна звезда преди събитието.

Представителите на 13 те образователни и културни институции се срещнаха и подписаха на живо, при спазване на всички противоепидемични мерки.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина