Над 50 милиона мъже, жени и деца живеят в съвременното робство по света. 86% от подложените на принудителен труд са в частния сектор, сочи изследване на ООН
На 2 декември ООН отбелязва Международен ден, напомнящ премахването на робството. Той е приет с решение на Общото събрание на ООН през 1949 г.
Робството е социално-икономическа система, при която хора са разглеждани като собственост. Тези хора не притежават лична свобода и често са подложени на принудителен труд. Робите могат да бъдат притежавани от момента на тяхното залавяне, покупка или раждане. Лишени от правото да се придвижват, да отказват да работят или да изискват заплащане за труда си. В някои правни системи собствениците дори имали правото да убиват своите роби. Робството е официално забранено във всички държави в света.
Как изглежда съвременното робство
В световен мащаб се изчислява, че днес има над 50 милиона мъже, жени и деца в съвременното робство, като повече от половината от тях са само в Азия. Днес има повече съвременни роби, отколкото когато и да било друг път в историята, според оценки на Организацията на обединените нации (ООН).
Изследване на Международната организация на труда показва, че 86% от 27-те милиона души в случаи на принудителен труд са в частния сектор, което подчертава широко разпространения характер на съвременното робство в производството.
Съвременното робство е индустрия за милиарди долари, като само аспектът на принудителния труд генерира 150 милиарда щатски долара всяка година.
Около 24,9 милиона души са подложени на принудителен труд, от които 16 милиона души са експлоатирани в частния сектор като домашен труд, строителство или селско стопанство.
4,8 милиона души са подложени на принудителна сексуална експлоатация и 4 милиона души са подложени на принудителен труд, наложен от държавата органи.
Допълнителни 15,4 милиона души са в принудителни бракове.
Според картата на корицата, която представлява „Разпространението на съвременното робство като процент от населението, по държави“ според Global Slavery Index от Walk Free Foundation България съвременното робство съществува.
Всеки осми на 1000 души население у нас попада под ударите на някакъв вид съвременно робство, според данните от доклада на Global Slavery Index за 2024 г. Показателят ни нарежда под Сирия и Киргизстан, след нас са Хаити и Салвадор.
За сравнение данните от 2021 г. за България сочат, чеброят на хората жертви на съвременно робство е достигал 59 000 хиляди души, което позиционира страната ни на 29-то място в света и на 15-то място в Европа. Три години по-късно мястото в класацията е бетонирано.
Илюстрация на корицата: Wikimedia Commons/Глобална карта на робството, данни от Walk Free Foundation 2024 г.
Картата е интересна. В Русия роби колкото щеш, а в Китай почти няма. В Африка също, в една Чехия има повече на глава от населението. Доста политкоректно.