АктуалноБизнесЖивотИзбор на редактораМненияНовини

Учени от цял свят търсят път към дълголетието в Пловдив

Как в квартал Тракия могат да се правят върхови постижения в науката? Отговор на този въпрос потърсихме в Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ), който преди броени часове стана на десет години и който от 20 месеца функционира в новия си високотехнологичен комплекс в жилищния район.

Мнозина пловдивчани вероятно са виждали футуристичната сграда между Парка на репресираните и околовръстното шосе на Тракия, но са се чудили какво ли се случва зад стените и стъклата й. Вероятно биха се изненадали да разберат, че там от почти 2 години се прави наука на световно ниво, която се занимава с глобални въпроси, като създаването на устойчиви земеделски култури в контекста на засушаванията и глобалното затопляне. Видеоподкастът „В Капана“ на Под тепето гостува в научния център, познат и като ПлантаСист, за да ви разкрие как една идея на шепа ентусиасти се превърна в еталон за върхови постижение в науката в България, а и в Европа.

„Да, от една идея успяхме и да изградим красив, съвременен комплекс с модерна апаратура, в който привлякохме млади хора от цял свят, които да правят върхова наука тук. В началото бяхме една шепа хора. Затова обичам на наричам центъра съвместна история на успеха. Като ключовата дума е съвместна. Тук успяхме да постигнем обединение. Всички сме с различна академична история, но заедно. Направихме обратното на това, което сме свикнали да правим в последните 35 години, да се делим на леви и десни, на умни и умнокрасиви- опитахме се да се обединим. От 5 човека в началото, в момента имаме колеги от всички континенти. Единствено ескимоси няма в екипа. Трябва да се знае, че нашата основна мисия е да спрем изтичането на мозъци, затова и залагаме изключително много на младите хора, които ще допринесат за по нататъшното развитие на центъра“, каза домакинът ни проф. Милен Георгиев.

Пред камерата застана Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“. „Създаването на ЦРСББ получи подкрепа на всички териториални нива в рамките на Европейския съюз. На европейско ниво Центърът се наложи в силна конкуренция и спечели финансиране чрез финансовия инструмент “Teaming” на програма „Хоризонт Европа“. На национално ниво, проектът бе подкрепен от Министерството на образованието и науката и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, а на местно ниво беше силно подкрепен от Община Пловдив. Ето защо съм уверен, че този Център за върхови научни постижения има важна роля за развитието на Пловдив и Южен централен район, за България, както и в рамките на европейското научно изследователско пространство.“, каза Попов.

Той допълни, че центърът променя не просто градската среда- значението му е много по-голямо. В комплекса се работи по създаването на по-устойчиви земеделски култури, които ще осигурят сигурност на доставките на храна в бъдеще. Той бе изграден с 30 милиона лева от Европейската комисия и 30 милиона лева от българската държава през оперативна програма „Наука и образование”. В момента финансирането през оперативната програма продължава, тъй като центъра бе определен като стратегически, част от новата мрежа на научно-изследователската инфраструктура в България.

“ Не сме свикнали да виждаме в научните центрове в България учени от Австралия до Южна Африка, които идват да работят в България именно заради новите технологии, съществуващи тук, рамо до рамо с българските учени, които също на световно ниво. Това е един модел за развитие на нашата страна“, допълни Иван Попов.

“ Климатът се променя, на все по-големите територии се наблюдава засушаване. Очакванията  са за проблеми със снабдяването с храна на все по-нарастващото население и това е една от големите ни теми тук, в ПлантаСист- да работим по разбиране на механизма на възкръсване и да го прехвърлим на стопанско значими култури като домат, пипер и  много други. Тук работим с над 500 вида домати от цялата планета. Разработихме няколко нови сорта, като наскоро дори получихме награда заедно с Института по зеленчукови култури“, разкри проф. Милен Георгиев.

Той добави, че новите сортове домати акумулират порция вещества, полезни за човешкото здраве. Те могат да се ползват за превенция за различни заболявания. Друг фокус в работата на ПлантаСист в момента е създаването на продукт за дълголетие на основата на специфичен вид мед. Учените работят и по продукт, който забавя стареенето на кожата и за който се подготвя за изпитание с доброволци следващите месеци.

“ Капацитетът на центъра е около 200 човека, които съвсем спокойно да развиват наука тук. Имаме доста добър потенциал за развитие. Подкрепата от оперативната програма до този момент бе изключително важна. Тя продължава в посока устойчиво развитие и общото финансиране до този момент е над 90 милиона- имаме 20 активни проекта в момента, които развиваме и по които имаме финансиране от различни източници. Работим проактивно и с бизнеса. Правим нови разработи, продължаваме да създаваме нови продукти и проекти“, увери проф. Георгиев.

Надникнете вътре в ПлантаСист, вижте и чуйте какво се случва зад стените и стъклата на Центъра за върхови научни постижения:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина