Сгради и паметници в Пловдив, свързани с Освобождението
С този период в Града под тепетата са свързани няколко паметника, два храма, редица улици и дори цял квартал
Освобождението на България обхваща събитията, които имат връзка с възстановяването на българската държавност след почти 500-годишно османско владичество. Денят на Освобождението на България от османско иго 3 март се чества от 1888 г., но в във времето е имало периоди, когато бива отменен. След промените от 1989 г., Великото народно събрание променя Кодекса на труда и от 1991 г. 3 март е официализиран като национален празник. На този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. е подписан предварителен мирен договор, известен в историята като Санстефански мирен договор за прекратяването на Руско-турската война от 1877 – 1878 г. и с него се ознаменува Освобождението на България.
By Dimssi – Собствена творба, CC BY-SA 3.0, Link
Централно място заема Руският паметник почти на върха на Бунарджика. Това е първият монумент в България, посветен на Руско-турската освободителна война. Издигнат е само 3 години след нея – през 1881 г., по типов проект, дело на архитект Вокар. Изграден е в чест на на воините, загинали по българските полета и е посветен на цар Александър I. След 1888 г. се утвърждава традицията честванията на Трети март да се провеждат пред него, а в средата на 30-те години, по предложение на кмета на Пловдив Божидар Здравков, Бунарджикът е преименуван на „Хълм на освободителите“.
През 1882 г. в Пловдив е издигнат и паметникът на Олга Скобелева, майка на генерал Скобелев, която по време на Руско-турската война е начело на Балканския отдел на Руския червен кръст. Тя събира дарения за бедстващите българи. Пристигайки в Пловдив, прави дарение за сиропиталището в града от внушителните 20 000 златни рубли.
Като свързан с Освобождението, но издигнат много по-късно паметник, може да се смята и Братската могила. Тя представлява мемориален комплекс в Пловдив, посветен на падналите за Освобождението на България от османско владичество и по време на Балканските, Първата световна и Втората световна войни. Паметници имат също капитан Бураго, както и общ с пловдивските освободители на Пазарджишко шосе. В централния гробищен парк до „Руското гробище“ има паметник на опълченците от Пловдивско, а по-късно на север от гробищната църква е издигнат паметник на тези, чиито гроб е неизвестен.
В първите години след Освобождението се строят и доста храмове. Църквата „Св. Св. Кирил и Методий“ е издигната по проект на арх. Йосиф Шнитер и е храм-паметник на Освобождението.
Всичко по темата може да прочетете в единствения дигитален двуезичен пътеводител за града под тепетата Lost in Plovdiv.
Освобождение, на което НЕ присъства дори един представител на освободените!!!? Що е то ; Окупация.