Това показа проверка на Под тепето
Кметът: “Не крия, че там нещата не ми харесват… много ги натискаме. За известно време тръгват нещата и после пак“
“Не крия, че там нещата не ми харесват. Не може 10 дни да няма никой на обекта и хората да обикалят целия квартал, за да стигнат до домовете си
С Райчев много сме говорили. Сменяха се подизпълнители…, много ги натискаме. За известно време тръгват нещата и после пак.
Има линеен график, който следим. Налагаме непрекъснато санкции.”
Това са думи на кмета Здравко Димитров, казани към жители на Кършияка, които бяха дошли на общественото обсъждане за намерението на Община Пловдив да тегли дългосрочен кредит от над 113 млн. лв. за инфраструктурни проекти.
Зико за дейностите по Водния проект в Северен: Аз такова нещо не съм срещал. Недоумявам
С оглед на непрестанните сигнали за нередности, закъснения и некачествено свършена работа от страна на хората в района, Под тепето отправи официално запитване към Община Пловдив, след изявлението на кмета в залата на Общинския съвет за това:
- колко
- какви
- и на каква стойност са наложените санкции.
Кметска инспекция на ремонта на улици по Водния проект, след като кола пропадна в ров в Кършияка
Воден проект – вода газят, жадни ходят /ВИДЕО/
Според отговора, който получихме фирмата-изпълнител има “няколко” наложени санкции от Пловдивския общински инспекторат, който следи за спазване на действащите общински Наредби в града.
“Наложените санкции са основно по сигнали за запрашаване и замърсяване със строителни отпадъци,” съобщава директорът на ПОИ, цитиран от Пресцентъра на Общината.
На уточняващ въпрос от страна на редакцията на каква стойност са тези глоби, ни бе обяснено, че при първо нарушение от този тип санкцията е от 300 до 500 лева.
Също така има редица констативни протоколи за нередности, по които са издадени “множество предписания”. В отговора на Общината се казва, че те са били изпълнявани от фирмата в срок. В случая се цитира инж. Ивайло Сираков – ръководител на ръководител на Интегрирания воден проект от страна на Община Пловдив, от месец март 2019-а година.
Представители на изпълнители и администрацията на града имали два пъти седмично оперативки с инж. Сираков и един път през седмицата с ресорния зам.-кмет Пламен Райчев.
Веднъж месечно се провеждала и среща при кмета Здравко Димитров.
Срещите са с цел непрекъснат контрол по изпълнение на сроковете в линейния график. Благодарение на тях, все пак има ускоряване на сроковете за асфалтиране на някои участъци, уточняват от администрацията и напомнят, че кметът Димитров и заместникът му Райчев няколко пъти са били на място за срещи с гражданите.
Тъй като не получихме удовлетворяващ отговор за стойността и броя на наложените санкции, споменати от градоначалника на общественото обсъждане, поискахме уточняване по тези въпроси.
От Община Пловдив обявиха, че до този момент не са налагани сериозни финансови санкции, защото те са свързани с крайния срок на проекта, а той не е изтекъл.
Позицията на администрацията е, че се оказва ежеседмичен контрол в зоната на строителните дейности по проекта. Изисквали са многократно обновяване на линейния график, особено за асфалтирането там, където вече са положени тръбите.
Според информацията, голямо забавяне е имало през миналата есен, тъй като за определен период от време голяма част от работниците и водачите на строителна техника са били болни от коронавирус, но въпреки частичните забавяния по места няма неспазване на генералния срок по проекта.
*
П.П.: Случващото се от старта на проекта до днес показва:
- Изпълнителите там работят основно под натиск
- Сериозни санкции на този етап няма как да им бъдат наложени
- Направените се изразяват основно в сериозни забележки
- Мъмренето от страна на Общината има само временен ефект
Изводите:
- Жителите на Кършияка ще си изстрадат т.нар. Воден проект до самия му край
- Остава им надеждата де се сбъднат думите на бившия премиер, казани към един от тях на разкопаната ул. Средец: „Малко разкопахме тук, ама гле’й какво хубаво ще стане.“