Рони Вагенщайн: Като хвърлиш камък на улицата, удряш двама издатели и нито един читател
Седем хиляди са издателите в България. Това е бройка, няколко пъти по-голяма от издателите в най-големите европейски книжни пазари, взети заедно. Като хвърлиш камък на улицата, удряш двама издадели… и нито един читател, каза собственикът на едно от най-големите и титулувани издателства в България- „Колибри” Рони Вагенщайн.
Той бе на среща с публиката на литературен клуб Спирт енд Спирит снощи в Петното, за да разкрие част от тайните на издателския бизнес у нас заедно с редактора Светлозар Желев, дълго кътани детайли от историята на „Колибри” и свои мисли за книжния пазар въобще. Вагенщайн не скри, че всъщност бизнес е основната дума, прилежаща към „издателство” и че хората, които говорят най-вече за мисия, вадейки книги, най-често баламосват публиката. Като даде пример, че много често книги, които разтърсват за цял живот, така и не намират пазарна ниша по тази или онази причина. Истината е, че издателят малко или много трябва да се съобразява с вкуса на аудиторията, с търсенията й, от което понякога страдат уникални творчески продукти, останали неразбрани от средностатистическия потребител на книги.
Да създадеш издателство, е история от безкрайни падения. Така, както падна Берлинската стена, Тодор Живков и Колибри имаше падения. Атмосферата през 90-те беше надежда и подтиснатост. Но аз нищо друго не можех да правя. Как се прави сега издателство? Не знам. Но тогава първият ми диалог беше -Аз съм издател. -Кво си издал? -Нищо. -А пари имаш ли? -Нямам. И тогава "Историята на О" ме спаси. И така 24 години сме най-добрите и най-скромните, смигна от малката сцена на Петното Вагенщайн.
Един разказ може да ви въведе в безкрайно комичното създаване на името Колибри. То се пръква след дълги родилни мъки, което не можем да разкажем по-добре от самите колибряни. Медиум 999, Кокер Шпаньол, Каролинска патица,Зимно бърне, Албатрос в превод на френски Жълтогълта мишка. Това са малка част от оригиналните предложения за име на прочутото у нас издателство. Птичите имена са много, тъй като Вагенщайн и компания решават да се концентрират върху орнитологията като родилка на бъдещото име на издателството. Та така стават белите. Но идва гениалното Колибри, което хем е име на птица, хем обединява Ко и Либри- съдружие и книга.
Преди нямахме пари за факс и офисът ни беше с бюро, два стола и десетки хиляди книги. Сега, откакто има интернет, писателите нямат милост и пращат, ли пращат, казва за дертовете днес Рони.
На издателството предстои тази година да издаде няколко млади автора. Един археологически трилър на Димана Трънкова, "На живо от София" на Александър Шпатов и "Български психар 2" на Андрей Велов.