Представят Древния Филипопол на пет езика
Книгата „Древният Филипопол“ на пет езика ще представят в културен център Тракарт в понеделник. Литературното четене ще започне в 18.30ч., а старт на събитието ще даде семейството на арх. Майтей Матеев. Книгата събира най-важното от 20-годишния му труд в сферата на археологията. Той има основополагащ принос за разкриването на Агората (Форумният комплекс), Античният стадион и Античният театър на Пловдив.
“Древният Филипопол“ е изключително ценна книга. Хронологично проследява събитията по тези земи от 4-6 хилядолетие пр.Хр. до късноримската християнска епоха.
“Най-ранното възникване на укрепено селище на Трихълмието, както и заселването в района около хълмовете и реката, е станало в далечната древност, датирана от 4—6 хилядолетие пр.Хр., според изследванията на матери- алите от праисторическите селища в района на Пловдив. Безспорно е времето на укрепяване на Небеттепе — то е научно изследвано и намерените материали имат давност от 3600—3800 година пр.Хр. Едни от първите известни заселници са траките. Спо- ред Херодот те са войнствени и смели хора, но твърде често несговорни. Някои тракийски вождове били пред- вождали приказно богата въоръжена войска. В една от песните на „Илиада“ Омир възпява тракийския цар Рез и неговите загадъчни конници с буйни бели коне, облечени в блестящи от злато доспехи. Според намерените археоло- гически следи още в дълбока древност на Трихълмието е съществувало укрепено тракийско селище“, пише авторът.
В новото издание на книгата за първи път ще бъде представен пред публика единственият изработен до сега макет на древния град по времето на римляните, чието дело е на арх. Матей Матеев. Книгата съдържа резюмета на 5 езика (английски, немски френски, руски, турски), което я прави изкючително подходяща за всички чуждестранни гости на града. В рамките на няколко страници те могат да се запознаят с това, колко старинно и ценно място е днешен Пловдив.
Не на последно място “Древният Филипопол“ е повод да се сетим за древната си история, която история от своя страна е причина ние българите да ходим с гордо вдигната глава, да вярваме в силите си и така да превръщаме красивите мечти в реалност, казват организаторите на литературното четене.