Посрещаме астрономическата зима с предколеден циклон
Всяка година от 21 до 23 декември, според астрономите, на планетата започва астрономическата зима. Небесното явление е наречено така защото през тези три дни изглежда сякаш Слънцето стои неподвижно.
През 2024 г. астрономическата зима или зимното слънцестоене в Северното полукълбо ще настъпи на 21 декември в 11:20 часа източноевропейско време. Светлият ден ще продължи 8 часа, съответно най-дългата нощ ще бъде 16 часа.
Зимното слънцестоене е времето, когато Северното полукълбо на планетата преживява най-късия ден и най-дългата нощ в годината. Това се случва в резултат на факта, че полукълбото се отклонява възможно най-далеч от Слънцето и получава най-малко количество светлина. След това денят започва да се увеличава минута след минута, докато достигне максималната си продължителност в деня на лятното слънцестоене.
Посрещаме астрономическата зима с преколеден циклон, съобщиха синоптиците от Meteo Balkans. Очаква се влошаване на синоптичната обстановка. Времето над нашата страна ще се влошава. Ще има значителни валежи, а студът ще донесе условия за виелици над планинските райони от Западна и Централна България. В ранните сутрешни часове на съботния ден се очаква влошаване на обстановката в Западна и Централна България.
Има издадени предупридетелни кодове за опасно време.
Жълт код за силен дъжд, като очакваното сумарно количество ще е между 15-20 л./кв. м. Не се очакват екстремни явления!
Оранжев код: Валежите на изолирани места над посочените райони ще са значителни по количества. Очакваните валежи могат да достигнат до 25-40 л./кв.м.
Над тези райони ще са придружени и от засилена гръмотевична дейност, силен вятър и дребна градушка (известни и като шквалови явления). През есенния сезон се издава и за “обложни” валежи.
Предупреждение за очакван интензивен снеговалеж с натрупване на покривката 10-30 см. Този код се издава, тъй като за кратко време снежната покривка в планинските райони ще надмине 10 см. Очакваме усложняване на пътната обстановка. Ще има условия и за виелици и навявания, но в планините.
Избягвайте пътувания към планинските райони по възможност!
Там времето ще е предимно облачно с валежи от сняг, като по-значителни ще са в масивите от Южна, Западна и Централна България. Ще духа силен до бурен североизточен вятър и ще има условия за виелици и навявания. Максималната температура на височина 1200 метра надморска височина ще е около минус 2°С, на 2000 метра – около минус 5°С.
Снимка на корицата Димитра Лефтерова. Вижте още от нейните 10 снимки, които ще ви накарат да заобичате зимата в Пловдив.