АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКултураНовини

Още един тютюнев склад ще стане културна ценност

Тютюневият склад северно от кръстовището на улиците „Кирил Христов“ и „Г.М. Димитров“ ще стане единична културна ценност от местно значение. Това е решил Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности в края на декември.

Според оценката за сградата, строена през 20-те години на миналия век, фасадите трябва да бъдат запазени в автентичен вид, като по тях не се допускат поставяне на климатици, вентилационни или други подобни инсталации, както и външна топлоизолация.

Допуска се надстрояването с мансарден етаж, отдръпнат навътре от уличната линия със съответно 3 и 5 метра към двете улици. Последният факт предизвика несъгласието на част от членовете, които не подкрепиха предложението, макар и вече да има одобрен ПУП за имота, който позволява именно такова надстрояване.

За окончателното финализиране на процедурата е нужен и подпис от министъра на културата. Този процес вече приключи с два други тютюневи склада след подписа на зам.-министъра арх. Чавдар Георгиев. В крайна сметка от август 2023 година складът на Даниел Шаки на ул. “Г. М. Димитров“ и „Екзарх Йосиф“ е културна ценност и въпреки, че беше изцяло разрушен, трябва да бъде цялостно възстановен според решението на Министерство на културата. Културна ценност вече е и складът на ъгъла на улица „Одрин“ и „Цанко Дюстабанов“. Подписът се забави повече от година, като документацията беше готова още по времето на министър Велислав Минеков, който няколко пъти се явяваше пред телевизионни камери, но не успя да подпише документацията навреме, за да предотврати разрушаването на единия от въпросните складове.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

6 коментари

  1. Някой спомена осиромашалите „добри стари фамилии“. Ако наистина са такива, ще знаят стойността на наследството си и няма да правят и невъзможното да докарат къщите на дедите си до състояние, след което не могат да бъдат спасени и да се налага да бъдат разрушени. Колкото до общината, нали има закон, според който може да ремонтира сградата, след което, ако собствениците не могат да покрият разходите, това става, като съответна част от сградата става собственост на общината. Да, из Пловдив е пълно с рушащи се стари сгради. Но този проблем не може да се реши, като ги сринат и построят безвкусни чалгаджийски кооперации, а като се намери начин да бъдат възстановени. Разбира се, грижата и задължението за това не може да е само на собствениците. Тези сгради правят града неповторим и привлекателен. Без тях Пловдив ще се превърне в поредния претъпкан, сив промишлен град. Разходете се из новите квартали. Така ли искаме да изглежда Пловдив? Без старите квартали ще е просто нищо! Затова общината трябва да намери начин да помогне на собствениците, да ги насърчи и мотивира да възстановяват. Има работещи начини. Няма нужда да ги търсят далече. Във всяка от съседните страни са намерили решения. Само при нас все не може!

  2. Спрете да тормозите Пловдив. Не може да се живее сякаш градът е преживял бомбардировки. Трябва да има ново строителство, градът да добие нов, съвременен, европейски вид. Запазват се фасадите и готово. Така се прави в културните държави

  3. Де факто КЕЛ ФАЙДА като опаметничат всяка втора къща за да тормозят осиромашали наследници на добрите стари фамилии?

    Вместо гордост и ДОСТОИНСТВО СТАРИНАТА СЕ ПРЕВРЪЩА В ТЕГОБА!

    Държавата загубва моралното ПРАВО щом няма ПРИНОС към разпореждането с архитектурното Наследство.

    Бюрократична ИНЕРЦИЯ са правилата и законите отпреди 90-те когато за сметка на държвания и общински бюджет проф. арх. Пейо БЕРБЕНЛИЕВ с неговия ИПК =НИПК= физически, истински, РЕАЛНО консервираше и реставрираше старинните ценности.

    Свещеното Конституционно ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ в 21-ви век надцаква всякакви безпочвени държавни ПРЕТЕНЦИИ ЗА ВЛАСТ.

    МИЛИЦИОНЕРизация в Наследството… Оправете си носталгичните закони:

    ЗАПОВЯДВАШ – – – АКО КУПИШ…

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина