АктуалноГласовеИзпод тепетоМненияНовиниОбщина Пловдив

Най-странните жалби до омбудсмана на Пловдив

От оплаквания за котка, затворена в мазе, до философски въпроси за собствеността на водомерите – гражданите на Пловдив не разочароваха с креативността си и през първата половина на 2025 г., ако съдим по публикувания анализ на обществения посредник.

Докато най-много сигнали са свързани с незаконното строителство и транспортните проблеми, някои казуси предизвикват искрено изумление – и безценни коментари от екипа на омбудсмана.

Коте между контейнер и стена

Пловдивчани продължават да се вълнуват от съдбата на животните – дори когато те са буквално в капан. Подаден е сигнал за малко коте, попаднало между стената и подземен контейнер, чиято врата не се затваряла. Намесата на обществения посредник довела до спасяване, а случаят бил придружен с още един – котка, затворена с месеци в мазе, която се оказала грижливо обгрижвана от стопаните си.

Не омаловажаваме нито един сигнал – дори за животни. Това също е мярка за нивото на обществена чувствителност“, казва инж. Борислав Стаматов.

Водомерите – собственост или не?

Сред най-нестандартните въпроси, достигнали до приемната, се откроява един: „дали водомерите в домовете ще станат собственост на ВиК дружествата?“ Макар темата да не е сред най-често срещаните, тя поставя реален въпрос за отговорността и поддръжката на водопреносната система.

„Любопитен сигнал, който не ни беше поставян досега. Темата е важна и заслужава законодателно внимание, защото собствеността върху измервателните уреди има значение за правата на потребителите“, коментира омбудсманът.

Безплатен телефон… с три пъти по-висока сметка

Не един, а множество случаи свързани с мобилни оператори. Най-фрапиращият – възрастна жена се оказала с два паралелни договора и един „безплатен“ телефон, заради който плащала три пъти по-висока месечна такса.

„Подвеждането на възрастни хора с оферти, които звучат добре, но носят сериозни финансови последици, е крайно тревожно. Всяка подобна измама бърка в джоба на социално уязвими хора“, заявява Стаматов.
„Не може думата „безплатен“ да се използва като капан“, допълва той.

Врати в общите части и тавани, превърнати в „лична крепост“

Няколко сигнала от категорията „етажна собственост“ разкриват напрежение между съседи: преграждане на общи площи, обсебени тавани, конфликтни ремонти. Една жалба била относно отказ на администрацията да състави протокол след теч от горен етаж – с аргумент, че нямала правомощия да оценява щетите.

„Не се иска оценка на щети. Иска се да се опишат обстоятелства. Когато институциите отказват дори това, гражданите се чувстват изоставени“, казва омбудсманът.

Конденз от климатици – и предложение за нова общинска наредба

Гражданка предложила изменение в наредбата за обществения ред – фасадите на сградите да имат водосточна система, която да събира капещата вода от външните тела на климатици.

„Получихме аргументирано предложение и го изпратихме до Общинския съвет за разглеждане. Подобни идеи трябва да се чуват. Това е начинът общинските политики да стават по-човешки и детайлни“, смята Стаматов.

Общественият посредник на Пловдив е приел 129 сигнала за първите 6 месеца на годината, но не броят, а съдържанието често е най-интересно. И ако понякога сигналите изглеждат дребни или дори анекдотични, те създават пулса на градските проблеми и показват до колко институциите чуват гласа на хората.

Какво е характерно за самата институция и по какви въпроси може да ви съдейства, вижте във следващото видео.

Обществен посредник на територията на община Пловдив
тел.: 032 600 555; 032 600 554; 032 600 553
www.ombudsman-plovdiv.com

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина