АктуалноВкусът на градаЗабавлениеНовини

Най-добрите дюнери под тепетата

Да направиш класация на дюнери в Пловдив си е доста амбициозна задача

Според скорошно проучване те са един от най-предпочитаните варианти за „бърза храна“ сред българите и Града под тепетата не прави изключение. Пред централните и популярни места около Халите, Четвъртък пазара и някои квартали почти по всяко време може да случите на дълга опашка, но с този текст ще се опитаме да насочим вниманието ви към не толкова популярните обекти, които обаче смятаме, че не трябва да пропускате да опитате, ако сте любител на ориенталския специалитет.

Предполага се, че дюнерите са привнесени от нас от турската кухня, а първоначалното им споменаване в историята може да се проследи до 17 в. и Османската империя. Арабската им версия е известна като шаурма, а гърците също имат своя принос към сегашния им вкус. Те са „виновниците“ за пресните зеленчуци в сандвича. В Гърция дюнерът се нарича гирос, а сосът естествено е дзадзики.

В оригиналната си рецепта представлява кебап от месо, приготвено на вертикално разположен шиш. Подправеното месо, подредено във формата на обърнат конус, се върти бавно. Външният слой се нарязва на тънки резенчeта, докато се готви. Най-често се използва овче, агнешко и рядко -пилешко месо. Придружено е от прясно нарязани домати, като картофите се слагат отделно в чинийка, която е с допълнителни зеленчуци. Всичко това се овкусява със специален сос, като според ценителите той е изключително важна съставка и балансира отлично ароматите на останалите продукти. Завива се в прясно изпечен хляб, който майсторът сам си приготвя. (Е, дали това е така, на някои места само може да гадаем…) Но пък вече смело може да споделим някои наши предпочитания!

Безспорен любимец в редакцията за момента е новоотвореното място в близост до площад Централен, където майстор Рамзи умело върти шиша. Той е професионален готвач от Турция, който чрез социалните мрежи умело популяризира своята страница „В кухнята с Рамзи Гьорен”. Тайната му е в перфектното съчетание на хрупкавия лаваш, авторските сосове, градинските зеленчуци и качественото телешко месо. Използва домати, зелена салата и лук от собствената си градина, а всичко това специално се подрежда, а не само разхвърля по питката. Първо полага единия сос. После внимателно разстила зелената салата, овкусения лук, розовите домати. Следва телешкото, а накрая и друг сос, по ваш избор. Истински виртуоз в кухнята, а ние само ще наблюдаваме дали опашките пред него ще достигнат тези от Сладоледената къща!

Следваща препоръка, която получихме, е за мястото отстрани на „Малката Лиляна“ на ул. Иван Вазов. То е мъничко и може би няма да му обърнете внимание, но ако минавате оттам и сте любители на турския деликатес – задължително тествайте. Работят само до ранния следобед и невинаги през уикенда, но вкусът си струва!

Отличаваме още порциите в турските ресторанти, защото кой, ако не шеф – готвачите там знаят как се приготвя класически дюнер кебап! Имате и избор – може да се спрете на Паша, павилиончето на Антик отстрани на малката уличка срещу Халите или пък да си поръчате от ресторант Бразилия, който въпреки леко объркващото име – си е с типична турска кухня!

За любителите на гръцкия вариант пък съветваме да пробвате вариантите около Медицинския университет, тъй като там вероятно поради струпването на чуждестранни студенти има няколко местенца, където го приготвят по този начин – с дзадзики и повече пресни зеленчуци!

Дали това са единствените места за най-добрия дюнер в Пловдив – нямаме претенциите да сме абсолютно изчерпателни, защото коментарите и допълненията оставаме нас вас!

Източник: Lostinplovdiv.com

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина