Какъв е начинът да извлечем положителното от бедствието в Турция?

Тя бе първият наш спасител-доброволец, от общо 30-те, слязъл от автобуса при завръщането на сборния екипа на НАРД преди дни в Пловдив от спасителната мисия в най-пострадалия район от опустошителното земетресение в Турция.

Медиите я наобиколиха преди да успее да прегърне близките и приятелите си, отговори и им стегнато и кратко:

„Беше несравнимо… имаше много голям адреналин. Чувстваме се всички удовлетворени от добре свършената работа и че се върнахме живи и здрави. Никой от нас не се е страхувал. Българският екип извади 31 човека живи, което е гордост и постижение за всички нас.“

Българските доброволци спасиха 31 живота в Турция – ВИДЕО

Не я попитахме за името ѝ, бързахме да чуем и другите, и тя отстъпи в страни.

Два дни по-късно Под тепето успя да я открие – Меглена Трифонова, по професия психолог, член на Доброволно формирование „Пловдив 112“ към Община Пловдив. Част от общинския отряд доброволци от 2016-а година.

Има различни психологически изследвания, които доказват, че за съжаление, трагедията е тази, която кара човек да се мобилизира, да изостри вниманието си и да протегне ръка“, разказа тя.

„Не е нужно да чакаме подобни природни катаклизми някъде по света да се случат. Нека те да са ни за поука и да започнем да ценим всеки един миг от нашия живот, всеки миг с близките ни. Колкото по-бързо всеки един от нас, вместо да изпада в тази драма и трагедия, обърне фокуса на внимание и започне да цени всеки и всичко около себе си – това е начинът да извлечем нещо положителни от случилото се.“

С нея разговаряхме за психологията на бедствието, за уроците от него и как може да станеш член на доброволно формирование „Пловдив 112“.

YouTube video player
Exit mobile version