АктуалноГласовеГрадътКултураМненияНовини

Мая Мартинова: Източната порта е учебник по археология

„Източната порта на Филипопол е един обект, който е учебник по археология“, заяви на днешната първа копка на място археологът Мая Мартинова, която повече от 15 години работи активно по археологическия комплекс в полите на Трихълмието.

“ Днес е един изключително щастлив ден за Пловдив и за всички любители на културно историческото наследство. Защото правим това събитие на един обект, който бе незаслужено неглижиран и 40 години след първоначалното си проучване не беше обгрижван като археологическа поддръжка. Още преди около 10 години с помощта на район Централен се започна инвентаризация на всички елементи, които са намерени върху тази чудесна римска улица. След това се започна изработката на идеен проект, за да се стигне до реализацията“, каза Мая Мартинова.

Тя припомни, че паралелно с другите дейности в последните години бяха извършени и археологически проучвания, които донесоха нови научни данни за целия комплекс.

„Регистрира се и много ранен културен пласт. Тук се констатираха културни пластове от елинистическата епоха до османския период. На обекта може да се проследи историята на Пловдив. В последните години работех с колегата Биляна Груева в тандем. И сега с удоволствие ще бъдем активен участник в консервационно-реставрационните дейности тук, за да видим този чудесен комплекс да се превръща в една от перлите на града“, добави тя.

Мартинова поясни, че като археологически дадености комплексът е изключителен, с внушителната римска улица, широка 13 метра, която отвежда към портата, и сградите си от двете страни. На място са намерени и изключителни археологически паметници- някои от тях са в археологическия музей в Пловдив, като Фриза на здравеносните божества. Намереният на място изключително важен епиграфски паметник на гръцки и латински, който съобщава за изграждането на крепостната стена по времето на Марк Аврелий обаче се намира в София. Надписът ще бъде експониран на място при дейностите, като ще бъде изготвено негово копие. Колонадата край римската улица ще бъде възстановена изцяло с оригиналния материал, който се намира в обекта и който е изключителен. 

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина