АктуалноГласовеГрадътЖивотЗабавлениеЗабравеният градМненияНовини

Мария Шнитер: Йосиф Шнитер никога не е търсил публичност и слава приживе (ГАЛЕРИЯ)

Смятал е, че сградите му са неговите паметници. Затова и паметникът на гроба му е толкова скромен, обясни родственичката на градоустроителя на Пловдив

Пламъкът на Шнитер загоря днес край вечния дом на градоустроителя на Пловдив. Цялостна скулптурна композиция в памет на големия архитект, дело на Цвятко Сиромашки, бе открита на Централни гробища с кратка церемония. „ Това не е често срещана културна традиция за Пловдив”, обясни край гроба на Йосиф Шнитер  родственичката му Мария Шнитер.

Двигател на инициативата за изграждане на паметен знак на градоустроителя бе скулпторът Цвятко Сиромашки, а кампанията му подкрепиха кметът на район Централен Георги Стаменов, директорът на „Траурни дейности” Коста Попов и бизнесмени, които дариха средства за реализиране на идеята- шест физически лица и групата на „Позитивните“.

„Аз бях скептична в самото начало. И ще ви кажа защо. Защото Йосиф Шнитер никога не е търсил такава публичност и външна слава приживе. Смятал е, че сградите, които е направил, са неговите паметници. Затова и паметникът на гроба му е толкова скромен. Той е дело на италиански скулптор. Тук Йосиф Шнитер е препогребан. Починал е през 1914г., а тленните му останки са положени тук 20 години след смъртта му, когато общината решава да определи гробно място за своя градоустроител. И то се намира неслучайно тук, до паметника на поборниците, като един от пионерите за изграждането на България”, разказа край гроба на дядо си Мария Шнитер.

Тя подчерта, че Йосиф Шнитер е бил безкомпромисен по отношение на качеството на това, което е съграждал. Бил е пословичен и с безсребърничеството си. Неслучайно е бил погребан с общински средства, тъй като фамилията е нямала спестявания. Никога не се е целял в печалбата, а е гледал на работата си като на мисия.

„Нека си спомним, че и такива хора трябва да има, за да продължим напред. Хора, които не измерват всичко с пари”, подчерта Мария Шнитер.

„Шнитер е изключителна личност в нашата история и си е пловчивчанин”, каза скулпторът Цвятко Сиромашки. Той обясни, че трите свещника край вечния дом на архитекта символизират трите храма, които изцяло е съградил. В композицията му има павета, каменни къщички, тротоарни плочки от времето на градоустроителя, бордюри. Самата стела е поставена върху гранитно стъпало, а обособеното и облагородено пространство е озеленено със здравец. Пламъкът на Шнитер пък свети във вграден в камъка свещник, представляващ двуетажна къща с прозорци.

Цвятко Сиромашки и Мария Шнитер раздадоха награди за добротворие на хората, подкрепили инициативата. Статуетките, изработени от скулптора, заслужиха Петър Павлов, Иван Фратев, Петко Недев, Кирил Василев, Христо Томов и кмета на район Централен Георги Стаменов.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина