АктуалноГласовеГрадътЗелен градМненияНовиниПод ножаРазследване

„Концесия на Гребната база може и да се случи, може и да не се случи”

Зоната е вкарана в плана за Годишната програма за управление и разпореждане с общинско имущество за 2022 г. заради инвестиционно намерение за Втори гребен канал

То е на Инициативен комитет, в който влизат гребните клубове, „Бизнесът за Пловдив” и „Марбо Турс”

Те предлагат всякакви атракции, много бетон, паркинг за 700 коли и 2500-метров нов канал за „загряване и охлаждане”

„Концесия на Гребната база може и да се случи, може и да не се случи”. Така коментира горещата от вчера тема Николай Аджеларов, директор на дирекция „Общинска собственост” в общината. Той отговори на журналистически въпроси относно вкарването на Гребния канал в цялата му водна площ и прилежащи зелени площи, Лекоатлетическия стадион, както и още няколко големи имота в парк “Отдих и култура”, в Годишната програма за управление и разпореждане с общинско имущество за 2022г. Планът, в който зоната е отредена за концесиониране, е публикуван на страницата на общината. Предстои той да мине през обществено обсъждане, да бъде разгледан по същество от комисии и тогава да бъде предложен за гласуване в общински съвет. Заради така представения проект за разпореждане с общински имоти, утре в 11 ч. граждани се събират на протест срещу застрояването на зоната и срещу идеята за изграждана на дублиращ гребен канал, която седи в основата на публикувания от администрацията проект.

„ Концесията е попаднала в годишната програма на базата на едни инвестиционни намерения, които са значими и администрацията е длъжна да ги публикува. На база общественото обсъждане, в което се включват граждани и организации, районната администрация, както и администрацията на Голяма община, ще се оформи програмата за разпореждане. Внасянето й в този й вид, в който е публикувана в момента, не е задължително”, обясни Николай Аджеларов

Той подчерта, че не знае дали утрешният протест може да бъде приет като възражение срещу плана за Годишна програма за управление и разпореждане с общинско имущество . „Възраженията срещу предложенията са писмени, разглеждат се и в последствие въпросната програма се вкарва в общинския съвет, който има последната дума. Концесията е вид публично-частно партньорство, който е един от вариантите такъв втори канал да бъде изграден. Разбира се, доколко той е необходим и дали е възможно това да се случи, ще го кажат общинските съветници на сесията, на която ще бъде внесена програмата. Там за презастрояване не можем да говорим, доколкото аз съм запознат с предвижданията на ОУП. За да се случи такова презастрояване са необходими ред, ред предпоставки- със сигурност изменението на ОУП, в последствие ПУП и т.н. Така че за презастрояване не бихме могли да говорим в никакъв случай”, допълни Аджеларов по горещата тема.

Под тепето вече разполага и с въпросното инвестиционно намерение, което отключи казуса. То всъщност е внесено още януари миналата година. Накратко, то предвижда унищожаване на зеления пояс между настоящия канал и реката, много бетон, много атракции, изкуствени езера и прочие.

Уведомлението за интерес до кмета на Пловдив Здравко Димитров е изпратено от Инициативен комитет, който иска да изгради дублиращ гребен канал и ред други неща срещу концесионирането им в последтвие. Предложението на комитета е за „иницииране на процедура за предоставяне и концесия за строителство и управление на Световен гребен спортен център с парк за водни атракции, отдих и риболов”. В него влизат всички гребни клубове- „Академик”, „Черпоков”, „Чипилски”, „Хеброс”, както и Българската федерация по гребане. В Инициативния комитет обаче са още Сдружение „Бизнесът за Пловдив” и „Марбро Турс”- дружество, което има пряк интерес за подобно развитие на зоната, тъй като хотелът му се извисява на старта на Гребния канал.

Според членовете на Инициативния комитет, Пловдив трябва да развива и разширява съществуващата инфраструктура, тъй като конкуренцията при организиране на домакинства на големи първенства по гребане е изключително силна. Не става ясно как точно описаните в уведомлението намерения за реализиране на водни атракции и риболов се вписва в изискванията за големи първенства. И най-важното- как точно ще развива гребането в Пловдив.

„Разширяването на инфраструктурата, освен всичко друго, ще способства и за развитието на професионалния спорт- състезания по гребане, кану-каяк, триатлон, развлекателни спортове- риболов, безопасна велоалея, ледена пързалка за кънки, волейбол, фитнес на открито, стени за катерене, водни колела. Ще се създаде възможност да се организират състезания по спортен риболов, джогинг, спортно ходене, гимнастика, както и условия за разходки, пикници, зелени училища и детски площадки”, пишат вносителите на уведомлението. Всяка от изброените от тях „привлекателни” активности обаче са възможна и сега, без изграждане на втори гребен канал.

Според документа на Инициативния комитет, инвестиционното им намерение е разделено на три: гребен канал за загряване и охлаждане, зона за активна почивка и екопарк.

Основният елемент от предложението е, разбира се, дублиращото водно трасе. Според инвестиционното намерение то е с дължина 2 км. и 100 м., ширина 45м. и дълбочина 1,5м. Има и разписана водна ски писта, каскади и детски басейни. Потенциалните инвеститори планират минималното разстояние между съществуващия и евентуалния дублиращ канали да е 20 метра, като между тях има две връзки- на старта и на финала. Това означава, че целият зелен пояс между Гребния канал и Марица ще бъде унищожен и впоследствие бетониран или изкуствено озеленен. Планира се още главният източник на вода да бъде река Първенец, а необходимите допълнителни количества да бъдат осигурени от каскадата Доспат-Въча.

„В зоната за активна почивка се предвиждат детски площадки и игрища, зелени училища, фитнес на отрито, тичане, гимнастика, пикник, мини голф, атракциони и паркинг. „Инвестиционното ни намерение предвижда създаването на микро-зони и внимателно определя всички площи, така че да се разделят шумните и силно посещаемите места от тези за отмора. Освен разделението на тези два типа зони е предвидена и тяхната изолация с дървесни и растителни масиви”, пишат в инвестиционното си намерение от Инициативния комитет.

В зона 3 те предлагат създаването на екопарк, включен още от сега незнайно как в екологичната мрежа на Натура 2000, в който се предвижда изграждане на изкуствени водни съоръжения- езера, каскади и др. В уведомлението до общинската администрация де споменават и малки мостове, които да свързват двата канала.

Проектът на Инициативния комитет предвижда по цялата северна страна на съществуващия гребен канал ( зеления пояс от страна на дигата на Марица), да бъдат обособени шест зони на паркиране за общо 700 автомобила. От огромния бетонен паркинг посетителите щели да се придвижват из парка с туристически влакчета и велосипеди. Планират се и подвижни стълбища за хора в неравностойно положение на съществуващия мост, както и общо пет информационни центъра- един главен и четири по-малки.

Инициативния комитет декларира, че най-добрият подход за постигане на целите, които, които си е поставил, е обединяване на усилията на публичните субекти и частната инициатива, като публично-частно партньорство, организирано под формата на концесия за изграждане и управление.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

13 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина