АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКултура

Кога ще се върне арката на Димчо Павлов в Цар Симеоновата градина?

Веднага след съгласуване от НИНКН арката на Димчо Павлов, посветена на 100-годишнината от създаването на Цар Симеоновата градина ще бъде възстановена на оригиналното ѝ място. Това съобщиха от местната управа за „Под тепето“ във връзка с една от каузите, чието развитие следим от години. Тя е в добро състояние и може да бъде възстановена веднага след одобрението от Министерството на културата, пишат още от културния ресор на общината.

Припомняме, че арката бе премахната през 2015 година при един от ремонтите на Цар Симеоновата градина, след което не бе върната на оригиналното ѝ място. През цялото време „Под тепето“ ангажирано следи казуса, като последно темата бе на дневен ред през 2020 година – тогава след поредица наши статии и активност от страна на местната власт, кметът Пламен Панов е изискал пред ЕСУТ съгласуване за поставяне на арката. След потвърждаване, през април е изискано и съгласуване от НИНКН, тъй като Цар Симеоновата градина е културна ценност и се изисква и тяхното мнение.

„За съжаление, вероятно поради голямата им ангажираност, от НИНКН все още не са съгласували проекта“, добави зам.-кметът по култура Пламен Панов. „В новия мандат, кметът Костадин Димитров е възложил проверка за хода на процедурата, надяваме се тя да се финализира скоро и произведението да бъде възстановено на полагащото му се централно място, а именно в Цар Симеоновата градина. На изключителния Димчо Павлов дължим уважение, памет и признание от всички пловдивчани, а това ще бъде изразено с повторното експониране на неговата забележителна Арка в Цар Симеоновата градина.“

По думите на Панов, арката се съхранява в депо на „Градини и паркове“. Панов добави, че според оценка на състоянието, извършена от скулптора Иван Тотев, тя е в добро състояние и няма нужда от реставрация, единствено от почистване, което ще се направи след нейния повторен монтаж.

Димчо Павлов е един от най-изявените пловдивски творци, отишъл си без време. Темата за неговото наследство е особено чувствителна за пловдивската култура. „Това е скулпторът, който е оставил ярка диря в монументалното изкуство на града, негова е и статуетката, която всяка година отива в ръцете на най- изявените представители на изкуството и културата като „Награда Пловдив“ за техните забележителни постижения, реализирани в Пловдив,“ споделя Панов. Казусът със статуетката, изработена оригинално от Димчо Павлов също е особено интересен, тъй като сегашната творба, която лауреатите получават, е значително променена от оригиналната, изработена преди години – тема, която също е засегната многократно в културните среди на Пловдив.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

5 коментари

  1. Здравейте, г-н POIRIER Nicolas е единственият честен, истински и сериозен кредитор, когото познавам и който ми отпусна заем от 10 000 лв. за 24 часа.

    Имате нужда от бърз и надежден кредит? ето неговия имейл адрес: poiriernicolasjeanmarie @ gmail.com
    poiriernicolasjeanmarie @ gmail.com

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина