АктуалноГрадътЖивотКултураНовини

Какво се крие в сградата на Зографския манастир в центъра на Пловдив?

Или как зданието функционира като алтернативно пространство за култура и изкуство

Вероятно, мнозина са си задавали този въпрос, тъй като почти никакви табели или знаци не издават какво е предназначението на почти 100-годишната постройка и какво всъщност се случва вътре.

Седмичният видеоподкаст „В капана на Под тепето“ реши да даде отговор на този въпрос, като ви поведе на кратка видео разходка из потайностите на зданието.

Всъщност през последните десет години то функционира като пространство за култура, което към днешна дата обитават повече от 25 творци от различните елементи на приложните изкуства. Именно те са хората, които изминалото десетилетие направиха така, че сградата да живее като алтернативно място за културен живот в града.

Черешката на тортата в развитието на сградата е откриването на ъндърграунд изложбената зала Галерията на втория етаж в бившата болнична посторйка. Именно оттам тръгна днешната виртуална разходка, водена от нашия гид – художника Димитър Генчев. Поради тази причина турът ни приключва именно в ателието на твореца, намиращо се в едно от крилата.

Вижте повече във видеото:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

2 коментари

  1. Манастирът дава под наем на частни лица, на занаятчии, на художници за ателиета и на Мадами за техните г-ци, на оперети, балети, мюзикъли и опери изгодно помещения.

    На Окръжна Болница – дълги години.

    Вдъхновени от този четел опит възникна частническата фондация

    „ДОХОДНО ЗДАНИЕ ЗА ОПЕРА“ и др. наемателки

    което драпа за безплатен Парцел ама у Баш ЦЕНТАРО!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина